MOZAIKOVÁ KRESBA

9. prosince 2007 v 3:48 | LAJ |  Postřehy z chovů
MOZAIKOVÁ KRESBA
V roce 2007 se nám podařilo v našem chovu odchovat jedince tureckého tleskače TAKLA, který se výrazně odlišoval svým rozložením barevných ploch opeření od ostatních holubů. Jedna polovina jeho těla včetně ocasu, křídla, rousku i zad je zbarvená modře, druhá černě, lépe řečeno tmavě. V tomto případě se jedná o mozaikovou kresbu. Vzhledem k tomu, že se s takovýmto jevem nesetkáváme běžně, zasluhuje se si říci o něm něco více. A protože se touto zvláštnosti zabýval Ing. Havlín, citujeme jeho slova.
Hovoříme o poměrně vzácném jevu, který zdánlivě vyvrací všechna pravidla genetiky. Tato abnormalita je předmětem zájmu genetiků již přes padesát let. Nazvána byla mozaika (mosaic) a krátce popsaná a vysvětlena je také v našich vzornících (Havlín,Petržílka a kol. : Vzorníky plemen holubů, Naklad. Brázda,1993.
Toto zbarvení, nazval mosaick a poprvé popsal W.F.Hollander v roce 1949. V následujících 25 létech, kdy se o ně více zajímal a vyzýval chovatele, aby ho o jeho výskytu informovali, si ověřil na více než 150 holubech. Své poznatky pak shrnul v časopise American Pigeons Journal.August 1975, p.544. Z dalších autoru o něm píši ve svých knihách např. W.M.Levi ( Encyklopedia of Pigeon Breeds,1965 i The Pigeon, 1974), z německých autoru je to A.Sell (1980) aj.
Typickým pro toto zbarvení je, že jde vždy o dva vzájemné alternatívní ( alelomorfní) geny barevnosti, které se v přítomnosti příslušného chromozomu vzájemně vylučují. Při párovém uspořádání v dvojici chromozomů pak jeden nad druhým převládá,tj. jeden je dominantní, druhý recesívní, takže se na holubovi projeví jen jeden (dominanntí), nebo při neúplné dominanci je barva víceméně intermediární. Nejčastěji jde o kombinaci černé(B+) a červené (B) pigmentace, ale známe jsou i případy u mnoha dalších znaků barevnosti u velkého množství plemen i u zdivočelých městských holubů.Většínou se různé barvy projevují tak, že jedna je na leév a druhá na pravé polovině těla, ovšem ne vždy ve shodném rozsahu. Vzácnější jsou případy, kdy je skrvrnitost víc nepravidelná i na obou stranách těla.
Vysvětlení tohoto jevu je velmi obtížné.Mohlo by jít např. o mutaci, ke které dojde v některé buňce v raném stádiu dělení zárodečných buněk. W.F. Hollander se však přiklání k názoru. že jde spíše o o abnormální oplození dvěma spermiemi.Zárodek se pak vyvíjí, jako by šlo o dva jedince, se dvěma otci. Dvěma otci nemusí být jen dva rozdílní holubi, ale i geneticky rozdílné spermie od téhož holuba.Mozaikově zbarvení holubi nedávají potomky s podobným zbarvením, ale opět jen normální, podle jednoho či dvojice příslušných genů.
V mozaikovém zbarvení holubů je ještě mnoho nejasností. Proto jsou chovatelé, kteří se snim setkají, vyzýváni, aby si ho pečlivě všímali a zaznamenávali vše, co s tím souvisí.Hlavně jde o to, jaké barvy, kde a v jakém rozsahu se projevily, z jakých rodičů byl holub zplozen, popř. zda mohlo dojít k náhodnému oplození jiným holubem, a také, jaké potomky po spaření s jak barevným holubem od něho získali. Ve všech případech je důležité, jakého pohlaví byl každý z těchto holubů. Tolik citace Ing. Havlína, Holubář 1/2005.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 zuzanka vaňková zuzanka vaňková | E-mail | 28. srpna 2008 v 15:17 | Reagovat

ti jsou nadherni!!! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.