OČAKOVSKÝ VYSOKOLETEC

22. ledna 2008 v 19:29 | LAJ |  Plemena holubů Východní Evropy
OČAKOVSKÝ VYSOKOLETEC
plemeno holubů zařazené do skupiny vysokoletců s bezkružným stylem letu. Za místo původu je považováno město Očakov na Ukrajině, s typickým přímořským klimatem a s množstvím vzestupných a sestupných vzdušných proudů. O historii těchto zajímavých holubů nebyly nalezeny podrobnější informace. Víme jen, že v roce 1987 bylo do města Očakov dovezeno několik holubů nikolajevských a ti se stali základem nového typu holubů se zvláštním stylem letu. - srpovitých vyvratných.
Plemeno vzniklo začátkem 20. století. Rozšířilo se po celém území Ukrajiny a bylo možno se s nim zetkách i za hranicemi země. Holubi jsou ochotní a schopni létat při rychlosti větrů 8 m/sec. i více a nacházet množství vzdušných proudů ( vzestupných i sestupných). V závislosti na náročnosti jejich letu se doba strávená na obloze pohybuje od 1 do 3 hodin. Holubi mají vynikající orientaci a hovoří se, že holubi mají "plechová" křídla, protože žádné jiné plemeno by nevydrželo nápory silných větrů tak, jako očakovští. Podmínkami pro správný let je udržení se na jednom místě, široce roztažený ocas - 180 a více stupňů, "práce" s letkami prvního a druhého řádu, postavení křídla a tvar křídel, který může být různý - od 100 % srpovitého po pravoúhlé. Nebojí se prudkých poryvů větrů, létají plynule, zpomaleně s nevelkým houpáním střídavě na levou a pravou stranu. Trup i ocas jsou vždy souběžně se směrem větru a pokud vítr nefouká, jsou paralelně se zemským povrchem a díky síle křídel může měnit své postavení podle proudění vzduchu a směru větru. Úhel "srpů" může být větší nebo menší, od lehkého zahnutí konců pér až po plný dotek. Vyskytují se i jedinci s otáčivým zdvihem křídla. Takovýto či podobný styl chovatelé na Ukrajině nazývají " zlámaný, zlomený či polámaný". Při slabém větru a při sesedání holub může dělat kruhy. V průběhu letu však musí být vždy mezi tělem a hrudní kostí přímý úhel a každé křídlo provádí srpovitou oběžnou dráhu s obratem 2 až 3 posledních křídelních pér dovnitř. Styly letu mohou být různé a nebudou důvodem k vyřazení holuba z chovu, jelikož každý chovatel má jiné podmínky pro chov a holubi jsou chování i v jiných klimatických oblastech.Vždy se vybírají pro let jedinci se stejným stylem letu. Přednost dáváme ptákům, které bychom nazvali univerzálními, ovládajícím různé styly letu jako např. horizontální i vertikální s náklony atd.
P.Burdovicin doporučuje trénovat mladé holuby tímto způsobem. Vypustit 3 až 4 zkušené holuby vystupující do velké výšky, za nimi hned mladé holuby, kteří se snaží dohnat staré a vylétají velice vysoko. Po 1,5 až 2 hodinách se mladí unaví a snaží se sestupovat níž a níž a v tu chvíli je třeba opět vypustit další 3 až 4 zkušené a trénované holuby, kteří vylétají do výšky 500 až 600 metrů a krouží nad holubníkem. Mladí se spustí jen k nim a společně zůstávají pohromadě. Pokud bychom nevypustili tyto staré a dobře létavé holuby, mladí by se snesli na střechu. Tímto způsobem je třeba trénovat mladé houby měsíc i více, vyřazovat špatně létající jedince, kteří se "trhají" a nechtějí létat a vybírat nadějné letce. Vyřadí se zhruba 50 % mladých, někdy však i více.
Celkový vzhled
holubi, co se týká velikosti, od drobnějších až po silné a velké, upřednostňuje střední velikost. Zbarvení je různé. Běžná délka těla 30 až 40 cm. Délka křídla 20 až 30 cm. Rozpětí křídel od 50 do 75 cm. Obvod trupu je 20 až 30 cm. Hmotnost optimální 250 až 300 gramů. Postoj těla k podložce - ideální v úhlu 40 až 45 stupňů. Trup delší, vejčitého tvaru, působící lehce. Postava delší, přesto působí lehkostí, dobře rozvinutá, postoj spíše nižší.
Hlava : velikosti přiměřená k tělu - trupu, úzká, zakulacená a delší
Oči : nevelké, zlatavě slámové s perlovým odstínem, perlové, barvy červeného prosa, u čistě bílých holubů tmavě hnědé
Zobák : střední, 1,5 až 2 cm dlouhý, přiměřený k velikosti hlavy, může být od tělově zbarveného, přes světle šedý až po zcela černý
Ozobí : bělavé, nevelké, pevně přiléhající k zobáku
Krk : kratší, silný a mírně vystouplý
Hruď : široká, vyklenutá
Záda : vystouplá, rovná, delší, tvoří harmonický celek, bez zlomů, plynule přechází do ocasu
Křídla :leží na ocase nebo jsou nesená v úrovni ocasu, mohou být o 1 až 2 cm kratší než ocas, křídelní péra široká a pružná, pevně složená a dobře přiléhající s ostrými konci
Ocas : složený z 12 až 16 ocasních pér, plochý, delší, ocasní péra široká a pružná, 12 až 16 cm dlouhý, v rozevřeném stavu bez mezer.
Nohy : středné dlouhé, pevné, neopeřené nebo jen s malými rousky ve tvaru zvonečku, tmavě červené barvy, drápky u tmavých šedé, u bílých světlé.
Opeření : husté, hladké, pevně přiléhající k tělu, matové s leskem, jemné a něžné
Malé vady : létá-li holub správně a dobře, všechny nedostatky v kresbě a zbarvení jsou nepodstatné a nedůležité, toleruje se strakatost, nepravidelnost, stejně jako mírné odchylky od velikosti i neznatelné odchylky od požadovaného stylu letu - neznatelné je zdůrazněné, např. se rovněž toleruje i nevelká mezera mezi ocasem a křídly či kořenem ocasu.
Velké vady : systematické létání do kruhu, znatelné odchylky od požadovaného stylu letu v závislosti na síle větrů, jakékoliv narušení pravidelného způsobu letu.
Zpracovali : Lumír a Anna Justovi, 16.10.2007
Použité materiály :
B.M. MILMAN, Ukrajina
Golubinaja ochota
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.