POKROVSKÝ KRESLENÝ HOLUB

26. ledna 2008 v 4:03 | LAJ |  Plemena holubů Ruska
POKROVSKÝ
KRESLENÝ
Toto plemeno svěšenokřídlých vysokoletců vzniklo v městě Engelsk (dříve Pokrovsk ) v Saratovské oblasti. Celkově o historii těchto krásných holubů toho moc nevíme. Jedním z opravdových znalců pokrovských kreslených je i Gennadij Alexejevič Černovalov. Vyskytují se žlutí, červení, černí chocholatí a hladkohlaví. Ve žlutém barevném rázu jsou jen hladkohlaví hladkonozí a současná populace se odhaduje na zhruba 300 kusů. Černých a červených je ještě méně a hovoří se spíše o několika desítkách kusů.
Celkový vzhled : holub střední velikosti (30 až 35 cm), opeření ocasu a křídel vzbuzuje dojem silného holuba na nízké noze. Holubičky jsou o něco menší velikostí než holubi.V současné době by bylo asi vhodnější řádit toto plemeno do skupiny holubů postavových, do podskupiny svěšenokřídlých, přesto, že v minulosti patřili mezi vysokoletce.
Hlava : zakulacená, mírně protažená k zobáku, s nevysokým čelem, horní část hlavy od koutku zobáku přes spodní okraj oka až do zátylku je vždy bílé zbarvená.
Oči : tmavé, jiskrné
Obočnice : úzká, světlá až bělavě zbarvená
Zobák : střední délky, rohově zbarvený, u černých tolerujeme zašedlou horní část
Krk : středně dlouhý, k trupu plynule se rozšiřující, někdy s potřesem
Hruď : středně široká, zaoblená
Křídla : delší, péra silná a širší, konci křídel se někdy dotýká podložky,nesená pod ocasem
Ocas : ne příliš široký, bíle zbarvený, nesený v úhlu 30 až 35 stupňů, dvě krajní ocasní péra jsou barevná ( v závislosti na základním zbarvení) Ocas je dlouhý 17 až 20 cm, plochý, složený ze 16 až 18 pér.
Nohy : krátké, u černých a červených opeřené hustým rouskem do velikosti 10 cm, kdy přední část rousku je bílé zbarvená. Holubi žluté základní barvy jsou bez rousků a bez chocholky.
Let : většinou kruhový, nevysoký, doba letu přibližně 3 až 4 hodiny, opět v závislosti trénovanosti holubů
Název pokrovský kreslený je odvozen od vlastní kresby. Uvádí se, že holubi jsou " jakoby máznutí" štětcem s bílou barvou po hlavě, ocase a přední části rousků. Vypráví se, že do města Engelsk (Pokrovsk) toto plemeno kdysi dávno dovezli povolžští němci. Hlavním chovným cílem je zachránit a obnovit původní letové vlastnosti vysokoletců, což je v současné době největší problém, protože málopočetné chovy těchto vzácných holubů jsou vedeny většinou voliérovým chovem.
Text a foto : Gennadij Alexejevič Černovalov, 1.9.2007,Golubevodstvo.ru
Překlad, úprava a doplnění : Lumír a Anna Justovi, ČR. 1.9.2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 workmen workmen | Web | 8. září 2016 v 2:55 | Reagovat

půjčky od 500kč :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.