NEŽINSKÝ HOLUB

16. února 2008 v 5:04 | LAJ |  Plemena holubů Východní Evropy
NEŽINSKÝ HOLUB
je jedno ze starých ukrajinských plemen holubů, které, je chováno od poloviny 19.století. Přesný původ však nelze určit, ale soudě podle názvu bylo vyšlechtěno chovateli v městě Nežin v Černigovské oblasti, kde je chováno do dnešní doby. Je oblíben i u chovatelů v Kyjevě a okolí. Tvarem těla připomíná kyjevské, od kterých se odlišuje především barvou a kresbou. Patří ke skupině holubů, kteří se vyznačují výbornými letovými vlastnostmi, kdy součásti letu jsou i různé akrobatické prvky. Částečně i letově se podobá kyjevským, především některými kmitavými prvky letu a pohyby křídel. Pro nežinské je charakteristický svérázný a krásný "talířkovitý" let. Při vzletu ze střechy holubi vylétají nevelkými uzavřenými kruhy - talířky, pohyb křídel je třepotavý, velmi rychlý a ptáci přitom naklánějí tělo jednou na pravou stranu a jednou na levou stranu bez pohybu křídel.. Někteří holubi létají i vertikálně.Většinou dosáhnou společně určité výšky, následně se rozdělí a létají ponejvíce individuálně. Takto si dovedou hrát až jednu hodinu a postupně se vzdalují od svého domova. Vrací se však velmi rychle přímým letem, bez provádění výkrutů a dalších akrobatických prvků a přesto, že je hledáte na obloze, kde se objeví, mnohdy to ani nezpozorujete a holubi jsou na střeše. Jejich sestupný let při návratu je prudký a rychlý, přitáhnou křídla k tělu a doslova "padají" na svou střechu.
Je to holub s dobře vyvinutou svalovou hmotou, hustým a dobře přiléhajícím peřím, je nenáročný na chov a krmení, velice plodný, dobře sedí na snůšce a spolehlivě odchovává potomstvo. Je živé povahy a temperamentní.
Celkový vzhled : holub dlouhý 34 až 36 cm, harmonické stavby těla, delší postavy, na nižších nohou, které jsou slabě opeřeny - mají punčošky.
Hlava : hladká, oválná, zúžená na bocích, suchá, temeno lehce vystouplé a pozvolna se svažující k zobáku, s kterým tvoří tupý úhel. Zátylek je zaoblený a plynule přechází do krku.
Oči : nevelké,ale výrazné, tmavé, černo-hnědé barvy
Obočnice : tenká, jemná, světlá
Zobák : dlouhý, tenký, rovný, ostrý, na konci lehce zahnutý dolů, horní i dolní zobák k sobě pevně přiléhají, světlý.
Ozobí : malé, podlouhlé, světlé, dobře přisedlé k zobáku
Krk : středně dlouhý a plný, u hlavy slabší, k ramenům se pozvolna rozšiřuje a plynule přechází do zad a hrudi
Hruď : plná, zaoblená, mírně vyklenutá
Záda : delší, k ocasu se svažující a tvoří s ním přímou linii.
Ocas : střední délky a šířky, přímý, rovný, plochý, složený z 12 ocasních pér
Křídla : delší, dobře přilehlá k tělu se širokými a pružnými letkami, konce křídel leží na ocase a nekříží se
Nohy : kratší, ale pevné, porostlé krátkými pírky - tvořící punčošky, které jsou bíle zbarveny.. Prsty jsou červené a holé, drápky vždy světlé barvy,
Barva a kresba : opeření celého těla je bílé s výjimkou ocasu, přední části hlavy a krku, jež jsou vždy barevné a to černé nebo tmavě hnědé. V horní části jednoho z křídelních štítu ( asi v polovině jeho šířky ) , může být skvrna / skupinka pér, stejné barvy jako je hlava - "skoba". Staří ukrajinští chovatelé považují tuto "skobu" za znak čistokrevnosti plemene a okrasu holuba. V dnešní době je však takovýchto holubů velice málo. Výskyt této barevné skvrny není považován za vadu.
Malé vady : krátký krk, křídla a ocas, vysoké nohy, červené nebo "tržené" oko, každé oko jinak zbarvené, zobák středně dlouhý, tupý, tmavě rohové barvy, velké ozobí, barevná péra a skupinky pér na bílém těle ( v malém množství.), mimo "skoby."
Velké vady : hrubá, nesouměrná a hranatá postava, velká hlava se širokým a vysokým čelem, neopeřené nohy, výskyt chocholky, barevná péra v křídlech, , bílá péra v ocase a podocasí.
Poznánka : holub na obrázku je z chovu Andreje Margetína, Slovensko
Text: Lumír a Anna Justovi
Foto : Andrej Margetín
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.