BAŠKIRSKÝ "SPARTAK"

26. března 2008 v 19:16 | LAJ |  Plemena holubů Ruska
BAŠKIRSKÝ "SPARTAK"
Byl vyšlechtěn chovateli v městě Ufa a jako základu pro nové plemeno bylo použito staroufských černobílých vysokoletců. Objevili se v polovině 19.století a v padesátých létech 20.století byla úspěšně dovršena dlouholetá šlechtitelská práce mnoha chovatelů
Baškirský "spartak" se vyznačuje originální a krásnou kresbou opeření. Je dvoubarevné, přičemž horní část těla je vždy barevná, spodní část je čistě bílá ( Podobná kresbě holubů Lahore.) Poslední varianta má plně barevná křídla. Původní ptáci byli bělokosí, což je dělalo ještě zajímavějšími. Jedná se o holuba silného a zdatného, dobře přizpůsobivého a nenáročného na chovné podmínky. Holubi jsou velmi plodní, dobře sedí na snůšce a krmí mláďata. Jeho letové schopnosti jsou rovněž poměrně významné, létá vysoko a dlouho, samozřejmě při pravidelném trénování, většinou v hejnu a kruhovým stylem letu.
Velkého rozšíření se přesto tomuto plemeni nedostalo, stálou popularitu si udržuje mezi chovateli v Baškirské republice. 15.2.1981 byl chovateli holubů na oficiálním zasedání přijat standard plemene baškirský "spartak". V krátkosti se na něj podívejme.

Celkový vzhled : holub střední velikosti 33 až 35 cm, silný, pevné stavby těla s nižším postojem na kratších a málo opeřených nohou, na hlavě s chocholkou. Opeření je husté, dobře přiléhající k tělu.

Hlava: zakulacená, poměrně široká, čelo ne příliš vysoké, při přechodu k zobáku tvoří nevelký úhel. Na zátylku je chocholka, která je místními chovateli nazývána "hřeben či hřebínek". Ideální chocholka je vysoká 5 mm a více, široká tak, jak je široká i barevná část zátylku.

Oči : střední velikosti, výrazné, žluto-červeně zbarvené

Obočnice : žlutavě-růžová, jemná, jednoduchá, pohled je ostrý, bystrý až neklidný

Zobák : silný, rovný, střední délky ( cca 12 mm), světlý, horní část zobáku může být mírně zašedlá ( rohově zbarvená)

Ozobí : jemné, hladké, světlé, pevně přilehlé k zobáku

Krk : střední délky, plný a silný

Hruď : široká a ladně zakulacená

Záda : rovná, mírně se svažující k ocasu

Křídla : střední délky, silná, pružná, pevně přitažená k trupu, konce leží na ocase a nekříží se

Ocas : úzký, složený z 12 ocasních pér, se zády tvoří jednu přímou a mírně šikmou linii

Nohy : krátké, středně širokého postoje, jemně opeřené krátkými pírky ( tvoří punčošky), nebo velice krátkým rouskem, drápky světlé barvy

Barva a kresba: opeření je dvojbarevné, horní část těla od koutku zobáku až po konec ocasu (čelo, temeno, zátylek, zadní část krku, záda, horní část křídel, nadocasní a ocas a podocasní klín ) je barevná a to černá, červená, modrá aj. Barevné opeření má vždy sytý odstín a odpovídající lesk, výskyt bílých pírek či bílých skupin per v barevném opeření je nežádoucí, s výjimkou běloocasého rázu. Místní chovatelé barevnou část opeření nazývají " šála" . Celá spodní část těla ( mimo podocasí a ocasu u barevnocasých), tj. hruď, přední část krku, částečně boky, ( začínající od koutku zobáku přes spodní okraj oka, hruď a bříško a pod křídly ) je čistě bílá. Na hlavě, mezi kořenem zobáku a okem je prodloužená kresba barevného opeření směrem na tváře, někdy označována jako "náušnice".je vždy na obou stranách symetrická, stejně dlouhá a stejného tvaru. Zbarvení křídel může být dvojího rázu, celé barevné nebo s bílými péry v letkách prvního řádu - 8 až 10 v každém křídle. Stejně tak se můžeme setkat s holuby běloocasými ( bílý je i podocasní klín). Kresba opeření je vždy zarovnaná a symetrická na obou stranách těla.

Malé vady : standard nepřipouští

Hrubé vady : výskyt barevných pér na hrudi, břichu, nepřípustná je i barevná nohavička, bílá péra v barevném opeření, bílý zákres na krku prolínající do barevné plochy opeření, tj. nerovná, nepravidelná a trhaná kresba rozhraní barevné a bílé plochy, neopeřené nohy, chybějící chocholka, různookost, tenký a dlouhý zobák, svěšená křídla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.