KOUPEL HOLUBŮ

3. března 2008 v 17:37 | LAJ |  Postřehy z chovů
KOUPEL HOLUBŮ
Pro koupel by měli mít holubi k dispozici pokud možno velkou a plochou nádobu nebo nádrž. Kdo pozoroval, s jakou radostí a požitkem se holubi koupou, ten pochopí,jak důležitá je koupel pro jejich zdárný chov. K tomuto účelu jsme před několika léty začali používat plastový ze stropního zářivkového osvětlení, který je navíc i zpevněn po obvodu kovovým rámkem a pro pevné ustavení jsme použili jiný rám z hranolků, do kterého jsme tuto plastovou " nádobu" usadili. Je poměrně veliká a vejde se do ní neuvěřitelné množství holubů. Pravdou je, že pro řádnou koupel je nutné dát do koupadla 20 až 30 l vody. Ale vždy to stojí za podívanou.
Holubi se obvykle koupou kolektivně. Nejsilnější holub zpravidla vleze do nádrže a brání ji chvíli proti ostatním. Ti pobíhají kolem nádrže, tlukou křídly a čekají, až na ně dojde řada. Brzy se pak celá společnost sluní a probírají se peří
Po koupeli bývá hladina pokrytá hustou vrstvou pudru z peří a proto je nutno vodu vyměnit, aby znečištěnou vodu holubi nepili. Při bedlivém pozorování lze pozorovat, že přímo při samotném koupání holubi vodu nepijí.
Do vody můžeme přidat vhodný preventivní desinfekční či léčebný prostředek proti hmyzu a cizopasníkům. Tento postup lze zvolit v tom případě, že průběh koupání pečlivě sledujeme a kontrolujeme. V našem chovu se nám velice osvědčil preparát BIOMECTIN 1%inj.adus.vet. (Výrobce Polsko) což je obdoba známého IVOMECU 1% Inj. I dávkování je stejné.
Pro koupel holubů zvolíme ředění : 1 ml Biomectinu 1% na 10 l vody. Spolehlivě likviduje u holubů všenky = tyčinkové parazity na letkách a hrdle holubů, opakujeme v tří-týdenních intervalech, především v době přepeřování. Likviduje i tzv .prošité letky, vypadávaní peří na hrdle, rozbité peří na šíji. Pro individuální postřik např. rozprašovačem použijeme následující ředění : na 1 litr destilované vody přidáme 0,1 ml Biomectinu 1 % a pro potírání postižených míst připravíme roztok z 1 ml Biomectinu 1 % na 100 ml destilované vody. Pro perorální použití přidáme 1 ml Biomectinu 1 % na 6 litrů vody pro 35 až 40 holubů. Velice spolehlivě ničí vajíčka škrkavek a kapilarií. Celý proces opakujeme za 3 týdny. Pro individuální orální podání naředíme 1 ml Biomectinu 1 % s 9 ml destilované vody, což je dávka na 100 ks holubů ( 10 ml). Na jednoho holuba tak připadá množství - 2 kapky - do zobáku.
Zajímavé je i zjištění, že holubi se rádi koupou před deštěm a koupel vyhledávají i ve velmi chladném počasí, které jim vůbec nevadí.
Použité materiály : podklady MVDr. Jozef Koreň, MVDr.Polášek, příbalový letáček Biomectin 1% inj.ad us.vet., Garten und Kleintierzucht
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 zuzanka vaňková zuzanka vaňková | E-mail | 28. srpna 2008 v 15:23 | Reagovat

to roztomile!!!

2 Jana Jana | E-mail | Web | 13. listopadu 2014 v 8:30 | Reagovat

Holoubci se koupou :) Mají pěknou vaničku, ale já mám lepší, rohovou. Rohové vany jsou super a nezabírají místo http://www.levna-koupelna.cz/kategorie-33_38_118-rohove-vany

3 vesuvian vesuvian | Web | 7. září 2016 v 19:15 | Reagovat

nebankovni pujcky online :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.