MOSKEVSKÝ MNICH

30. března 2008 v 6:05 | LAJ |  Plemena holubů Ruska

MOSKEVSKÝ MNICH

Populární moskevské plemeno holubů s průměrnými letovými vlastnostmi, vyšlechtěné ve dvacátých létech 20.století v Moskvě. Tito holubi vznikli křížením německého kalota s varšavským dlouhozobým chocholatým rejdičem.
Je to plemeno poměrně rozšířené a oblíbené mezi chovateli především v Moskvě a blízkém okolí. Ve třicátých létech velice přispěl svou šlechtitelskou činností na zlepšení exteriéru i letu známy chovatel a odborník V.I.Surovežin.
Let moskevských mnichů je kruhový, v hejnu, v nevelké výšce nad holubníkem. Létají rychle a jednoduše. Nejsou nároční na podmínky chovu. Jsou odolní a přizpůsobiví, velmi plodní, dobře sedí na snůšce a spolehlivě vychovávají mláďata. Často jsou pro tuto svou vlastnost používání jako chůvy pro jiná, především krátkozobá plemena rejdičů. Jsou běžně dostupní širokému okruhu zájemců.
Staří holubáři v Rusku velice rádi vzpomínají na jednu zajímavou vlastnost těchto holubů. Když spatřili moskevští mniši na obloze cizí letící holuby, začali vylétat ze střechy jen několik metrů a vracet se zpět, usedali a s roztaženými křídly se pohybovali sem a tam. Někteří jedinci jen krátce "povyskočili" nad hřeben střechy,znova usedli,točili se s roztaženými křídly a snažili se přilákat cizí holuby na svou střechu.


Celkový vzhled : holub střední velikosti, délka je 34 až 36 cm, harmonických tělesných tvarů, pevné stavby těla, trup je delší a mírně šikmý, postoj středně vysoký, opeření uhlazené a husté s charakteristickou kresbou, nohy neopeřené.

Hlava : zakulacená, mírně protažená, úzká - suchá, s protaženým až plochým čelem, temeno a zátylek zakulacené, v zadní části hlavy na zátylku je hlava ozdobená širokou lasturovitou chocholkou - ta je hustá, široká od ucha k uchu, na koncích je z malých pírek vytvořená malá rozetka. Chocholka na zadní části krku přechází v hřívu.

Oči : střední velikosti, živé, jasné, výrazné, panenka je černá ve středu oka, duhovka je bílá nebo perlová

Obočnice : úzká, jednoduchá, tělesné barvy, hladká

Zobák : střední délky - 15 až 16 mm, poměrně slabý a hladký, rovný, dobře k sobě přiléhající, u černých většinou světlý ( na konci zobáku mohou mít černí šedou skvrnku ), u kávových a plavých je tělesné barvy, čelo a zobák tvoří přímou linii.

Ozobí : světlé, menší, dobře přisedlé k zobáku, nenarušující linii zobáku a čela

Krk : středně dlouhý a plný, u hlavy poměrně úzký, postupně k ramenům se plynule rozšiřuje, uprostřed krku na jeho zadní části je hříva. Hustá a vysoká chocholka s rozetkami na bocích a dobře vyvinutá hříva tvoří okrasu holuba a velice vysoce se cení

Hruď: poměrně široká, plná, zakulacená (24 až 25 cm), mírně vzpřímená

Záda : v ramenou široká, rovná, k ocasu se plynule svažující

Křídla : dlouhá 22 až 23 cm, pevně přitažená k tělu, lehce a volně ležící na ocase, nekříží se, křídelní letky široké, pružné

Ocas : středně dlouhý 11 až 12 cm, úzký, složený z 12 ocasních pér, rovný, plochý, pevně semknutý, se zády tvoří jednu rovnou linii.

Nohy: středně vysoké, 8,5 až 9 cm, středně velké, neopeřené prsty a nárt, světle červené barvy, drápky světlé

Barva a kresba : opeření celého těla je čistě bílé s výjimkou horní části hlavy a ocasu, které mohou být černé, hnědé (kávové) a žluté (plavé) barvy. Barevná část hlavy začíná u koutku zobáku, prochází po bocích hlavy v úrovni středu očí, končí v zaoblené části chocholky, která je celá bílá. Ocas je barevný včetně nadocasní i podocasí.


Malé vady : zkrácená záda, krátká křídla a ocas, nízká postava, krátké nohy, vystouplá šíje, lehce vystouplé čelo, menší zobák než střední, lehká zašedlost horního zobáku u černých a tělově růžový nebo narůžovělý odstín u kávových, narůžovělé nebo nažloutlé zbarvení oka, propadlá hruď, tmavé drápky, svěšená křídla nesená pod ocasem, širší a volný ocas, mírně zabělená krajní péra v ocase, níže nesený ocas

Hrubé vady : zakulacená a drobná stavba těla, krátká, kulatá a hrubá hlava se širokým a strmým čelem, silný, tupý zobák s růžově červeným odstínem, tmavé nebo oranžové oči, výskyt černých teček na duhovce, obočnice široká, hrubá, červená a dvouřadá, různookost, nízká a řídká chocholka, chybějící rozetky na bocích chocholky a hříva, opeřené nohy, křídla nesená pod ocasem, nepravidelná a nevýrazná kresba opeření, zabělení v ocase mimo krajních pér, strakatá hlava a chocholka, nadocasí a podocasí bílé, vousy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.