close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

SELEKCE V CHOVU TLESKAČŮ

5. března 2008 v 19:24 | LAJ |  Postřehy z chovů
SELEKCE V CHOVU TLESKAČŮ
V oblasti Střední Asie se výrazně proslavili svým letovým uměním uzbečtí holubi. Větší část těchto holubů by se však dala považovat za dlouhozobá. Před 15 až 20 léty přišla móda holubů krátkozobých a většina holubářů tak začala do čistokrevných uzbeckých křížit racky, různé kotláky a rejdiče. Začali se objevovat nádherní holubi - dvojvrkočatí, s výrazným a velkým okem, jednolitým odstínem zbarvení a nohy opeřené bohatými a velkými rousy, ale hlavně, měli již velice krátké zobáčky.
Na druhé straně se však ukázal problém: mnoho chovatelů holubů tak vytvořilo z velice dobře létajících holubů pouze dekorativní ptáky. Z dříve výborně létajících uzbeckých se stali ptáci jen málo podobní těm, jež šířili slávu letového umění v minulosti.
Nezbylo nic jiného než procestovat města Střední Asie a pokusit se získat holuby s požadovanými vlastnostmi. To se však ukázalo jako skoro nadlidský výkon a jak se předpokládalo, tleskači byli chováni většinou ve voliérách. Pokud byli chování volně, měli zastřižená křídla tak, aby mohli vylétnou jen na střechu. Přesto se podařilo dovézt několik jedinců rázu "činny."Byli to červení holubi s hlavou, ocasem a křídly bílými. Oči byly světlé až namodralé, nohy opeřené. Místy měli na červeném opeření těla jednotlivá černá pírka. Zajímavý je i fakt, že jednotlivá holoubata opouštějí hnízdo celá červená s černýma očima. Postupně oči světlají a červená barva opeření ustupuje bílému na příslušných částech těla.
Selektivní a šlechtitelská práce je zdlouhavá a těžká, ale velice zajímavá a je třeba vždy kolektivní spolupráce. Pro jednoho chovatele je to nesplnitelný výkon. V městě Džambul směřují chovatelé uzbeckých holubů šlechtění a selekci dvěma směry. Předně nesmí být délka letu menší než dvě hodiny a "hra" musí obsahovat sloupový let. Vždy je třeba dbát na to, aby byl holub dvojvrkočatý. Vyřazování provádí pan Popkov v průběhu celého roku - od chvíle, kdy se prvně začnou projevovat mládí ptáci až do doby, kdy jsou dospělými. Do dalšího jara mu zůstane průměrně 10 % mladých z celého odchovu. Vyřazuje i celé rodiny a linie, pokud se neprojeví požadované letové vlastnosti.
V lednu každoročně provádí výběr chovných párů podle jejich vlastností a schopností a taky podle genetických ukazatelů. Není vůbec jednoduché sestavit chovný pár a ne vždy se podaří tyto teoreticky připravené páry spolu udržet. Zůstávají holubi, ke kterým není možné přidat požadované protějšky a proto se zde v plné míře využije vzájemná spolupráce několika chovatelů, kteří si mohou vzájemně vypomoci, chybějící protějšky si vzájemně vyměnit či zapůjčit a po chovné sezoně holuby opět vrátí. Vždy je nutné znát letové vlastnosti jednotlivých holubů, tedy i holubů svých přátel. Je to jediný vhodný způsob, jak letové vlastnosti upevnit. Koupíme-li holuba na výstavě či na bazaru, nikdy nevíme, co do chovu přineseme a zda nepokazíme to, co jsme mnoha léta budovali.
O mnoho holubů chovatelé přicházejí při trénování letu. Výcvik se provádí i 3krát denně, někdy i vícekrát, především u mladých jedinců. Ti rádi létají nízko, klidně a pohodově, pokud nemají v hejnu staré a zkušené holuby, více si "hrají" a předvádí se. Plně ukazují své vlohy pro let. A zde začíná selekce. Vybíráme holuby, kteří dříve než začnou dělat přemety se snaží vylétat vertikálně vzhůru, třeba i nepovedeným sloupovým letem i bez náznaku přemetu. Ostatní holubi s "hrou" do "stuhy", "klubíčka" a bez stoupání vzhůru se vyřazují. Nehoní se za množstvím, ale za kvalitou. Ani holubníky nejsou velké, maximálně pro 20 párů holubů, ne více. Ze 40 holubů v chovu je 20 těch, kteří létají velice dobře až výborně. V oblibě má V. Popkov uzbeckého dvojvrkočatého rázu "soč" a hladkohlavou popelavou holubičku. Tito dva holubi i po několika hodinách letu, když ostatní holubi již usedli, tito dva zůstávají na nebi a začínají ukazovat své kvality. Snesou se až k samé střeše, jako by chtěli usednout a najednou začnou vzlétat sloupem s tleskáním a přemety vzhůru a to vše trvá více jak hodinu.
Ještě více kouzelný je let holubů u chovatele V. Švecova. Velký počet chovatelů z města Džambul i okolí chodí k němu na návštěvu a tiše se s údivem dívají na umění letu jeho holubů. Ti létají vysoko nad domem a postupně se dostávají stranou, až se ztrácí z dohledu. Za 30 až 40 minut se objeví celé hejno opět nad domem a opakuje se stejná "hra", jako na počátku letu. Holubi stoupají vzhůru, za nějakou dobu opět zmizí z dohledu a tak se vše opakuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.