TULSKÝ MNICH

22. března 2008 v 22:08 | LAJ |  Plemena holubů Ruska
TULSKÝ MNICH
Patří do skupiny rejdičů krátkozobých. Plemeno bylo vyšlechtěno poměrně pozdě a to v městě Tula a jeho okolí zhruba v polovině 19.století. Zde je dodnes nazýváno "tulský lentový". Předpokládá se, že tulští mniši vznikli z červeně sedlatých lentových cestou křížení s bílými orlovskými se zaměřením na výběr potomstva s převládajícím bílým peřím a kresbou opeření.

Exteriérem tito holubi připomínají starodávné červené straky, dobře trénované v letu a pevné stavby těla, které tolik milují holubáři v městech Tula, Tambov, Kaluga a Orly. Jedny z nejlepších tulských mnichů měl ve svém chovu jejich velký znalec a milovník D.V. Žuravlev. Spojení malého těla s typickou kresbou opeření dělá tohoto holoubka velice krásným a jedinečným. Jeho rozšíření je poměrně velké a není už jen prioritou města Tula, ale setkáme s nimi i v jiných městech Centrálního Ruska.
Tulské mnichy můžeme zařadit mezi celkem dobře létající holuby, let je středně vytrvalý ve velkých, nakloněných kruzích v závislosti na větru a jeho síle.Létají v dohledu svého domova. Dnes můžeme již říci, že jsou již nenávratně pryč doby, kdy mniši byli chloubou města. I vnější vzhled holubů postupně ztrácí na důležitosti a pomalu ustupuje zájmu o jiné exkluzívní plemena krátkozobých rejdičů. Holubi nejsou nijak nároční na krmení chovné zařízení.Spolehlivě odchovávají potomstvo a poctivě o něj pečují. Někteří chovatelé dokonce používají tulské mnichy jako krmiče pro jiná plemena krátkozobých rejdičů. Typickým znakem tohoto plemene je barevná horní část hlavy a ocas, s výraznou bílou lentu, příčně rozprostřenou před koncem ocasu. Ostatní zbarvení je sněhobílé. Přítomnost bílé lenty přidává holubům na originálnosti a ještě více atraktivními se stávají, když při vzletu roztahují své barevné ocasy a dávají vyniknout tomuto bílému pruhu Je to nezapomenutelný pohled. Někteří holubi mívají i barevnou skvrnu na zadní části krku, podobají se "hřivnatým" plemenům. Holubáři a především posuzovateli je výskyt považován za vadu a tato barevná "hříva" je nežádoucí.
Díky nenáročnosti a relativně příznivé ceně se stali tito holubi oblíbenými mezi běžnými chovateli, přesto je lze najít i v chovech holubářů, kteří se specializují na některá jiná plemena. Na výstavách si tulští mniši získávají svým vzhledem pozornost návštěvníků a většinou jsou i velice vysoce bodově hodnocení.

Celkový vzhled : střední či spíše menší velikosti - 32 až 34 cm, trup mírně podlouhlý
Hlava : kulatého tvaru s neznatelnými hranami a chocholkou od ucha k uchu, mírně pod zátylkem
Oči : tmavé, výrazné
Obočnice : světlá, 2 až 3 mm široká, jemná, něžná, hladká
Zobák : krátký, světlý, středně silný, dobře k sobě přiléhající, rovný
Ozobí : světlé, jemné, hladké, dobře přilehlé k zobáku
Křídla : střední délky, konce leží na ocase, nekříží se
Ocas : plochý, mírně uvolněný - roztažený, složený z 12 ocasních pér
Nohy : krátké, neopeřené, červené, drápky světlé, postoj nízký
Opeření : čistě bílé, jen na hlavě se od ozobí po zátylek rozprostírá široká červená nebo žlutá ploška až k přední hraně chocholky tak, že obočí zůstává bílé, ocas je temně červené nebo žluté barvy s výraznou, příčnou bílou lentou před koncem ocasu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.