close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

URALSKÝ MNICH

30. března 2008 v 6:17 | LAJ |  Plemena holubů Střední Asie
URALSKÝ MNICH


Jedná se o plemeno rejdičů s průměrnými letovými vlastnostmi, jež bylo chováno od nepaměti v městech a osadách Jižního Uralu. Vzniklo pravděpodobně ve Střední Asii nebo snad na jihu nejvýchodnější části Evropy, především na poloostrově Krym ( Ing. Havlín) a to za použití kalotů, tulských mnichů a místních chocholatých plemen s opeřenýma nohama. Tomu nasvědčují i některé exteriérové znaky, jako kratší zobák, kulatá hlava, tmavé oči aj., což má blíže spíše k tulským, než k moskevským mnichům.
Uralští mniši létají v hejnu, kruhovým způsobem letu v nevelké až střední výšce. Nejsou vytrvalostními letci, přesto při systematickém trénování vydrží na obloze 2 i více hodin. Jsou to holubi poměrně nenároční na podmínky chovu, přesto potřebují zvýšenou péči, především pro své hustě opeřené nohy. Někteří chovatelé v období rozmnožování holubům zkracují - zastřihávají rousy. Jsou poměrně plodní a dobře odchovávají mláďata.
Velkého rozšíření se však toto plemeno nedočkalo a mimo Uralu se nim můžeme setkat ojediněle u chovatelů v Moskvě. I na výstavách se objevují sporadicky a většinou je to jen několik jedinců.
Někdy se setkáváme s pojmenováním "krymka", které je používáno především na Ukrajině a v Polsku a odtud se přeneslo i k nám. Přesto se přikláníme k názoru, že by mělo být pro původní ruská plemena používáno i původních názvů, tudíž u tohoto plemene uralský mnich (rusky "monach), což je pravděpodobně odvozeno od podobnosti kresby hlavy těchto holubů s čepičkami, které nosili východní mnichové.
Zmínili jsme se již o tulském mnichu, který se od uralského odlišuje neopeřenýma nohama a přítomností bílé, 2 až 3 cm široké příčné lenty před koncem ocasu. Současně si musíme dát pozor, aby nedocházelo k záměně s "mnichy" v německém pojetí, což jsou barevní holubi s bílou hlavou, ocasem a letkami. (Ing. Havlín).
Celkový vzhled: holub střední velikosti - 35 až 37 cm, pevné stavby těla, harmonických tělesných tvarů, mírně nakloněný a na nižších nohou, které jsou bohatě opeřeny hustým rousem, s kresbou typickou pro mnichy - na čistě bílém základu je barevný jen vrch hlavy a ocas.
Hlava: kulatá, mírně podlouhlá, nikoliv však suchá, s vysokým a plným čelem, které s temenem a zátylkem tvoří jednu oválnou linii, v zátylku je široká a vysoká chocholka od ucha k uchu.
Oči: nevelké, ale výrazné, tmavé (černohnědé)
Obočnice: výrazná, nikoliv však hrubá a velká, hladká, něžná a světlá
Zobák: spíše krátký, čím kratší tím lépe, rovný, středně silný, pevně sevřený, světlý, u ozobí mírně zašedlý, s linii čela svírá tupý úhel
Ozobí: podlouhlé, hladké, světlé, dobře přilehlé k zobáku
Krk: střední délky, plný, rovný, k ramenům se zlehka rozšiřující k ramenům
Hruď: přiměřeně široká, zakulacená, mírně vypjatá nahoru
Záda: v ramenou přiměřeně široká, rovná, plynule se svažující k ocasu
Křídla: středně dlouhá, široká, pevně přilehlá k trupu, leží na ocase, dotýkají se svými konci jedno druhého, ale nekříží se
Ocas: plochý, rovný, středně dlouhý, složený z 12 ocasních pér, pevně sevřený, se zády tvoří jednu přímou, zlehka nakloněnou linii
Nohy: středně vysoké,silně opeřené rousy dlouhými do 15 cm, drápky světlé, prsty červené
Barva a kresba: zbarvení celého těla je čistě bílé, horní část hlavy a ocas mohou být barevné a to černé, červené, kávové, žluté, plavé, ojediněle i modré. Linie rozhraní bílé a barevné plochy na hlavě začíná u koutku zobáku, prochází po bocích hlavy přibližně středem oka a končí u okraje chocholky tak, že chocholka musí být vždy bílá. Barevné opeření je vždy syté, výrazné, rovnoměrně ohraničuje barevné plochy od bílých.

Malé vady : úzká postava, krátká křídla a ocas, hrubá hlava s nepřiměřeně vystouplým čelem, úzká a řídká chocholka, dlouhý, silný a světle růžový zobák, načervenalá či šedá obočnice, slabý a dlouhý krk, úzká a vpadlá hruď, rousy veliké od 6 do 10 cm, chybějící supí péra, zabělená krajní péra v ocase

Velké vady :
hrubá stavba těla, hladká a robustní hlava, černý a deformovaný zobák, červená obočnice, různookost, neopeřené nohy nebo jen slabé punčošky, výskyt barevných pér na bílém těle, podocasí a nadocasní bílé zbarvené, světlý odstín barevného ocasu a vrchu hlavy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.