VILNIUSKÝ BAREVNOŠTÍTÝ VYSOKOLETEC

17. března 2008 v 17:13 | laj |  Plemena holubů Východní Evropy
VILNIUSKÝ BAREVNOŠTÍTÝ VYSOKOLETC
Jedná se o poměrně mladé plemeno litevských vysokoletců, jejichž historie se začala psát na počátku století. Písemnosti, jež by zachytily zmínky o jejich vzniku neexistují, vše se opírá spíše o vyprávění starých holubářů, díky kterým dnes můžeme říci a víme, že předky vilniuských holubů jsou pestří vysokoletci, rozšíření v celém městě Vilnius i jeho okolí ještě v době před 1. světovou válkou.
Byli vyšlechtění cestou křížení v té době velmi populárních plemen vysokoletců. Svým vzezřením se podobali vilniuským "nočním". U holubů však byl jeden problém, protože v počátku byli velice nevzhlední a nehezcí.. To částečně zastavilo zájemce v dalším chovu. Proto následně kříženci dlouho dominovali v městě a přibližně 30 let patřili mezi nejvíce chované holuby. Postupně se začali vybírat ptáci s barevnými štíty křídel a ti se dostávali velice pomalu do popředí zájmu chovatelů. Je však i pravda, že to byli holubi nedokonali co se týká kresby, měli více či méně barevně prokvetlá prsa, ale v genech už se upevňovaly první znaky požadované kresby. Byl to již výsledek dlouholeté práce chovatelů, bohužel ne takové rozsahu, jak se očekávalo a projevovalo šlechtění např. u jiných ruských plemen.
Víme, že původně byli kříženi vilniuští s původními ruskými štítníky a později s ukrajinskými plemeny holubů s barevnými štíty. Tato křížení však nepřinesla očekávané výsledky a nebyla vůbec tak úspěšná, jako jinde v Rusku, kde byli tito holubi značně cenění a byl problém je i dovézt do Litvy.
Ve čtyřicátých létech byli holubi již značně rozšířeni, jak hovoří o těch dobách holubáři, pamatující uvedené období. Tehdy štítníky chovala snad většina holubářů města Vilnius, prováděl se přísný exteriérový výběr, ale nezapomínalo ani na pravidelné trénování letu. Holubi byli velmi plodní a každý rok jejich počty rostly. Už v šedesátých letech plemeno velmi prosperovalo. Na nebi nad Vilniusem létali různobarevní holubi s mnoha odstíny barev, mající již přesnou kresbu i svérázný a požadovaný exteriér.
O neúnavném a vytrvalém letu štítníků i o silném vztahu holubů k rodnému holubníku věděli všichni holubáři a proto tyto ustálené vlastnosti holubů nikoho nepřekvapovaly. Vývoj pokračoval dále, upevňovaly se plemenné znaky a to až do sedmdesátých let, kdy došlo k procesu urbanizace, který však měl nemalý, především negativní, vliv na rozvoj chovu holubů v Litvě.
Najednou se změnily počty holubníků i samotných chovatelů. Pro mnoho chovatelů byl tento proces velice složitý a narušil jejich dosavadní možnosti chovu holubů. Mnohdy se museli se svými milými holuby rozloučit a ti se stále častěji dostávali do nesprávných rukou. Noví chovatelé si vilniuských plemen nevážili a tak za 10 let v městě "nočních" holubů již nebyli k vidění, barevnoštítí ztratili svou populárnost a postupně mizeli. Pokud se někde objevili holubi s původními znaky a vlastnostmi, byli opravdu velice vysoce cenění a dokonce už nebyli ani trénováni v letu, aby byl zachráněn jejich genofond. Byl to odraz doby, vývoje a skutečnosti
Dnes je štítníků již více, plemeno se začalo opět rozšiřovat a dobývat si svou zašlou slávu. V městě Vilnius je jich v současné době kolem tisíce kusů a začínají se objevovat i v jiných oblastech a částech Litvy. Poměrně často jsou vidět v městě Kaunas, Šiauliai, Panevéžys a jinde.Holubi působí radost svým chovatelům vysokým a krásným letem i půvabnou vznešeností.
Bohužel, snad z nevědomosti či nedostatku propagace, jsou v mnoha městech Litvy nazýváni nikolajevskými vysokoletci. Je to však paradox, protože s tímto plemenem holubů nemají vilniusští barevnoštítí vysokoletci nic společného, mimo kresby opeření. Rovněž i v Polsku je chováno podobné plemeno orlík, které podle starých litevských holubářů vzniklo právě z vilniuských vysokoletců.
Pro naše web-stránky a jejich čtenáře podklady poskytl Arunas Gudunskas, Litva.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.