PACHOVSKÝ REJDIČ

27. dubna 2008 v 5:12 | LAJ |  Plemena holubů Ruska
PACHOVSKÝ REJDIČ
je dávno zapomenutým plemenem holubů. Více jak polovina chovatelů rejdičů jej nezná a ani neví jak tito holubi vypadají. Příčina však není v tom, že by svým vhledem ustoupili jiným oblíbeným rejdičům, ale proto, že se jako plemeno neustálilo a nebylo uznáno jako samostatné. Pachovský rejdič se vyštěpoval v chovech jiných čistokrevných plemen, především u šedých moskevských rejdičů, kde se pravidelně objevoval. Někteří chovatelé se jej pokoušeli udržet v čisté formě. Typické znaky těchto holubů, jež dostali toto pojmenování již před půl stoletím, uvádí pamětník z rodiny velkého znalce těchto holubů Pakov : postavou i velikostí je shodný se šedým rejdičem, hlava je typická jako u velmi dobrých a kvalitních rejdičů, podobná jako u černostrakatých - je však méně suchá než u šedých rejdičů, ale stejně hranatá. Oči jsou velké, hnědé, obočnice jemná, něžná a široká. Barva opeření je bílá s hřívou černé, červené nebo modré barvy, mohou se objevovat barevná péra taky na kostřeci a v ocase. Nejlépe popsán je pachovský rejdič P.A. Davydovem v červnovém čísle časopisu "Příroda a lov" z roku 1890. . Vyznačují se hrdostí, něžností, figurálností a byli ve velké oblibě.
Když začal jeden z ruských chovatelů s chovem šedých ruských rejdičů, už věděl, že se čas od času vyštěpují právě z chovu šedých i pachovský. A tak ve velkém očekáváním zahájil chov šedých s nadějí, že mu některý pár šedých rejdičů "dá" i pachovsské. A stalo se. Jeden z páru šedý ruských rejdičů vyvedl za sezonu 3 holubičky pachovských, ale další sezonu se situace změnila.. Stejný pár vyvedla mláďata, kde samci měli kresbu pachovských a holubičky byly šedé barvy. Pro další sezonu byly sestaveny již dva páry pachovských. Vzhledem k velice blízké příbuzenské plemenitbě bylo čas od času použito křížení pachovských s jinými plemeny, např. černostrakatí, u kterých převládala bílá barva opeření. Někteří velmi pěkní mladí byli podobní při zachování všech vlastností rejdičů orlovským bílým. Protože plemenného matriálu bylo mnoho, bylo získáno i velké množství kvalitních výletků. Za velice krátkou dobu byli na světě opět kvalitní a čistí pachovsští holubi. Co do kvality, vůbec nebyli pozadu za dobrými černostrakatými rejdiči. Byli odchování čistě bílí jedinci a bylo už možno sestavit páry, kdy oba rodiče byli zcela bílí. Holubi byli takových kvalit, že byli rovnocenní jiným plemenům rejdičů a bylo je možno chovat již v čisté podobě. Při použití pěti rodičovských párů různé krve, kteří budou trvale předávat potomstvu požadované plemenné znaky v dalších generacích, je bude možné uznat jako nové a samostatné plemeno Mohlo by se jmenovat např. moskevský bílý rejdič. Pokud budeme hovořit o pachovských, jejich stabilizace a uznání není rovněž otázkou neřešitelnou, u bílých rejdičů je to však už jen otázka blízké budoucnosti.
Pochopitelně se předpokládalo, že pochovský rejdič, holub z takto málopočetného skupiny bude mít na trhu velmi malý okruh zájemců. Chovatel sám byl velice udiven tím, že jakmile je nabídl k prodeji zájemci požadovali jen samce nebo jen samičku. Později bylo vysvětleno, že chtěli tyto jedince použít pro vylepšení tvaru hlavy u svých holubů a to tulských mnichů, kteří jsou velmi blízcí svou kresbou. A protože většina chovatelů své tulské mnichy honí k letu, zajímali se i o styl letu těchto "nových" holubů.
Let pachovských je typický pro rejdiče, ale liší se svou lehkostí, kterou příkladně nemá smolenský grač, orlovský bradatý nebo černostrakatý. Přemety nedělá ve velké kvalitě ani jeden z pachovských u tohoto chovatele, ale "jezdit" na ocase umí všichni. Doufá, že tito holubi si časem osvojí a zdokonalí virtuóznost letu, stanou se populárními a zaujmou své místo ve skupině rejdičů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 uroebhzzp uroebhzzp | E-mail | Web | 28. května 2009 v 14:59 | Reagovat

vHfYMg  <a href="http://tdcuqqmaztkg.com/">tdcuqqmaztkg</a>, [url=http://tzzebynurost.com/]tzzebynurost[/url], [link=http://ieynzscluvsy.com/]ieynzscluvsy[/link], http://exlqhtnqxgja.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.