VZPOMÍNKY NA NIKOLAJEVSKÉ VYSOKOLETCE

19. dubna 2008 v 4:46 | LAJ |  Ohlednutí do minulosti
VZPOMÍNKY NA NIKOLAJEVSKÉ VYSOKOLETCE.
Tučerezy, nebo-li nikolajevští holubi jsou známi mezi chovateli i daleko za hranicemi města Nikolajev. O historii tohoto plemene se předávají ústně historky z pokolení na pokolení. Začátkem 18. století se začalo rozvíjet holubářství na pobřeží Černého moře, především v městech jako je Očakov, Oděsa, Nikolajev a jiné. Centrem chovu bylo v počátku město Očakov, až v 19.století se zájem přenesl do města Nikolajev. Zde byli mořeplavci dovezeni holubi z Itálie, Španělska a jiných zemí, kteří byli později křížení s místními holuby. Ve 20.století v Nikolajevě bylo vyšlechtěno místní plemeno holubů a především to byli holubi zbarvení bíle, štítníci, hlavně červení, červení běloocasí a červení kapratí. V létech 1910 až 1912 se objevili modří nikolajevští holubi, kteří z počátku nezískali přízeň a až v létech 1918-1919 byl tento ráz uznán.
Nikolajevští holubi jsou pro stránce vnějšího vzhledu zhruba stejní jako polní holubi, rozlišují se však podle specifického způsobu letu na dvě skupiny : na srpovité a přímé.
Srpovití létají horizontálně, klidně, s nevelkými náklony jednou na levé křídlo a jednou na pravé křídlo. Při sesedání se "kolébání" mění na hravé ( létají vlevo, vpravo i dozadu). "Přímí" letají vertikálně, přičemž holub drží křídla před sebou nad hlavou od vzletu až po sesednutí.
Nikolajevský holub létá do kruhu, kdy jeho průměr je závislý na výšce, v které se holub pohybuje. Například ve výšce 400-500 metrů je to 1-2 m V závislosti na výšce se kruh zvětšuje, ale holub neuhýbá do stran. Holubáři Nikolajeva dělí vzlet holubů na čtyři části : 250 m - čtvrtkruh, 500 m - půlkruh, 750 m - tři čtvrtiny kruhu a nakonec 1000 m - plný kruh. Následně se už holub ztrácí v neohlednu.
Nikolajevští holubi nesmí ve vzduchu "rolovat", tj. dělat přemety, sedat na ocas, tleskat křídly atd. každý holub léta individuálně, v hejnu nelétají. Při vzletu po vypuštění každý pták vzlétá samostatně vzhůru a nebere na vědomí ostatní holuby letící vedle něj. Stejně tak i holubi sesedají, samostatně a v různou dobu.
Nikolajevský holub je opravdu vytrvalý a vydrží ve vzduchu 4 až 5 hodin léta, někteří jedinci vydrží i 8 až 10 hodin bez sesednutí. K tomu je však zapotřebí, aby holubi byli v dobré kondici a především pravidelně a soustavně trénováni.
Chov a krmení nikolajevských holubů má svá specifika. Holubník musí být postaven na podsadě ve vyvýšeném místě a především musí být pro holuby ze široké dálky a výšky viditelný, jinak se holubi při návratu domu velice špatně orientují. Samozřejmě se předpokládá, že holubárna bude prostorná, světlá, suchá, teplá, bez cizopasníků a dalších škůdců. Nikolajevští chovatelé krmí své holuby v klidovém období denní dávkou 30 g na hlavu, v době odchovu mladých je 45 g. Krmení probíhá dvoufázově, v zimě je to krmení třikrát denně. Holubi dostávají pšenici, čočku, konopí (v zimě), drobnou kukuřicí, (velkou drtí), Nedoporučují krmit ovsem a ječmenem. Kategoricky odmítají používat ke krmení žito nebo jiné zrniny bez slupky.
Nejvhodnějším krmením pro nikolajevské v letním období je proso, které "dělá" holuby lehčími a nezpůsobuje tloustnutí. Před letem dostanou rovněž malé množství prosa a vody. Holubi, kteří krmí mláďata dostávají směs prosa a pšenice s troškou drobné kukuřice. Při takovémto krmení mladí dobře rostou a rozvíjí se. V zimě krmí prosem, ale pro jeho malou kalorickou hodnotu se přidává pšenice a kukuřice v takovém množství, co holubi spotřebují, aby snáze přečkali období zimy a mrazů, ale uchránili si dobré letové schopnosti.
V zimním období chovatelé oddělují samce od samic. Párování začíná, jak je pravidlem v únoru - březnu s nástupem jara. Nelepší holoubata jsou narozená v březnu, horší již jsou z dubna a května a holoubata narozená v teplém období jsou velmi špatná, bývají slabá a neduživá. Proto odchov mláďat z období červen až srpen je pro zdejší chovatelé zcela nevyhovující, jelikož jsou pro ně holoubata bezcenná.
Nejvhodnější je získat holoubata v zimě. Toto je však možné jen v zatepleném zařízení a při dodržení délky dne. Nelze používat k letu holoubata v době přepeřování, stejně tak vodící holuby, kteří nestačí přepeřit a začnou s výměnou peří při ochlazení.
Pro spárování je třeba pár oddělit na 4 až 5 dnů do zvláštního zařízení. Může to být prostor, kde je pár samostatně umístěný s připraveným hnízdem. V klidu a při dodržení všech podmínek si na sebe pár zvykne a velmi brzy je můžeme přemístit do holubníku.
Návyky na let se lépe formují u mladých holubů. Je nutno je trénovat v letu za pomocí zkušeného vodiče ("instruktora"), který velmi dobře zná prostředí, svou holubárnu, létá spolehlivě v kruhu a neodklání se na strany, nelétá velice vysoko a dlouho se nezdržuje ve vzduchu. S takovýmto vodičem mladé holuby vypouštíme přibližně 4 až 5 krát, to znamená až do osvojení pravidel vzletu do nevelké výšky a pravidel sesednutí. Jakmile toto mladí holubi ovládají, je potřeba je naučit samostatnému letu a vypouštět je bez vodiče.
V letním období je vhodnější vypouštět holuby ráno, pokud je ještě chladněji. Mimo to má holub v případě odklonění letu do strany v průběhu celého dne možnost najít cestu domů. V druhé polovině dne vypouštět holuby k letu je velmi riskantní, snad jen ty, kteří vydrží létat velice dlouho. Často jim nestačí čas k letu a zůstávají na nebi celou noc a většinou vydrží létat za plné tmy až do rána, ale jsou i takoví, kteří prostě vysílením spadnou na zem.
Holuby je nutné začít trénovat v letu již na jaře, kdy se rozvinou listy stromů a keřů. Trénovaní ukončíme opět v době padání listí. Od září do listopadu holubi přepeřují a mění se jim nejen prachové peří, ale i ostatní. Znovu začít s létáním je možné koncem měsíce listopadu, ale v tomto období už listí ze stromů mizí a holubi, vystupuji-li vysoko vzhůru, nejsou schopni rozeznat změněné prostředí, špatně se orientují a lehce se ztrácejí. Druhý nedostatek zimního létání jsou útoky dravců, kteří holuby vyhledávají, především jestřába. A jak bývá pravidlem, jestřáb většinou zabije ty nejlepší holuby z nejlepších. Nejčastěji se to stává, je-li holub v kruhu, kdy se vše vysvětluje tím, že holub má v této fázi letu malý úhel vidění. V době letu se dívá dopředu a dolů a nezaregistruje k němu podlétajícího jestřába.
Velkou úctou pro chovatelé holubů města Nikolajev byla účast jejich holubů na VI. celosvětovém festivalu. V den zahájení festivalu na stadiónu V.I.Lenina vzlétly ve večerních hodinách "sloupem" stovky nikolajevských holubů.Tisíce obyvatel Moskvy a účastníků festivalu s údivem zvedalo oči k sněhobílému nikolajevskému holubovi, kterého vypustila malá holčička na manifestaci mládeže za mír, který v září reflektorů vylétal výše a výše k noční obloze. . .
Zpracováno z materiálů M.N. Bogdanova a prof.V.F.Larionova, Moskva 1958
Poznámka : mimo výše uvedené fakta bylo u příležitosti VI.celosvětového festivalu mládeže v Moskvě vypuštěno nad stadión 4 000 bílých holubů a při zaznění prvních tónů Hymny mládeže to bylo 30 000 holubů, kteří reprezentovali každého z třiceti tisíc účastníků festivalu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.