Ing. Jiří HAVLÍN,DrSc.

19. června 2008 v 19:51 | LAJ |  Ohlednutí do minulosti
19.duben 1930 a 20.červen 2005
- data, která vymezila životní dráhu vzácného člověka. Jeho cestou životem se prolínala studijní etapa a tvrdá práce ve výzkumu, rodina a zájmová činnost a v neposlední řadě nemoc, ruku v ruce s politickou situací. Ne vždy mu byl osud nakloněn. Přišly i chvíle, kdy stál na samém okraji pověstné propasti, z které není návratu. Mnohokrát byl sražen na kolena, přesto se znova zvedl a pokračoval dále.
Absolvoval Vyšší rolnickou školu v Třebíči, následně Vysokou školu zemědělskou v Brně a poté se stal vědeckým pracovníkem Ústavu pro výzkum obratlovců ČAV v Brně, oddělení ornitologie.. Politický režim minulé doby způsobil, že vědeckou hodnost doktora mohl získat až po "revoluci" v roce 1989.
Vždy však byl tělem i duší holubářem a vykonal pro naše i zahraniční chovatelé holubů mnoho dodnes nedoceněné práce. Výčet této činnosti by byl velice dlouhý, přesto musíme vzpomenout jeho širokou publikační činnost odborného charakterů, především z oblasti genetiky holubů i posuzování holubů. Zarážející však zůstává skutečnost, že publikované práce ing. Havlína byly a jsou nadále uznávány největšími odborníky světa, jen u nás byly dlouhá léta nějak opomíjeny. Vzhledem k tomu, že ing. Havlín působil na Sibiři při vědeckém výzkumu, získal tam mnoho přátel i zajímavých zkušenosti o místních plemenech holubů a v neposlední řádě přivezl do tehdejšího Československa nové a neznámé plemena holubů, především ze skupiny rejdičů. Ale proč se o tom zmiňujeme. Od doby, kdy Ing. Havlín pracoval na Sibiři (1971) uběhla řada let. A věřte nebo věřte, když jsme ještě před smutnou událostí, tedy odchodem Ing. Havlína z tohoto světa, předávali jeho pozdravy do Krasnodaru, Rostova na Donu, Soči a mnoha jiných měst v celém Rusku, bylo tam jeho jméno známé, stále uznávané a velmi uctívané. Daleko horší situace nastala, když jsme po dohodě s manželkou ing. Havlína paní Stanislavou, oznamovali těmto chovatelům a funkcionářům klubů do Ruska smutnou událost o úmrtí ing.Havlína. Byli zklamáni a tato skutečnost je viditelně zasáhla.
Měl možnost navštívit místa, kam se my zřejmě nikdy nepodíváme. Byl daleko na východě až za Novosibirskem, na jihu v Bělehradu, na západě v Paříži, v Londýně, dostal se až po ostrovy severního Skotska, několik měsíců setrval i za oceánem a viděl Ottavu, Velká kanadská jezera s tisíci ostrovů, New Yokr, Washington a taky Mys Kenedy na Floridě. Díky svému bratrovi, který emigroval do Kanady, což však poznamenalo život ing. Havlína, zneužili této skutečnosti nejen jeho spolupracovníci, ale i namyšlení "přátele" holubáři, zvláště ti v nejvyšších funkcích. I přes mnoha úskalí s tímto spojená neustále doplňoval svou unikátní knihovnu nejdůležitějšími odbornými tituly a v posledním roce před penzí Ameriku navštívil, včetně např. známé Palmetto Pigeon Plant.
Zarážející je i fakt, že lidi, kteří jej v minulosti ponižovali, neuznávali, v mnoha případech doslova diskriminovali i zesměšňovali a bránili mu v činnosti všemi způsoby, dnes ing. Havlína opěvují a vynášejí do nebes. Pro člověka neznalého situace vše vyznívá jako možná forma uznání a působí jako určitá forma přátelství či kladném vztahu, jenže - zdáni klame. Naopak ti, kteří znají podstatu věci a viděli do zákulisí dění, případně i měli možnost nahlédnout do pověstné 13. komnaty ing. Havlína musí zákonitě smýšlet zcela odlišně. Jen pro názornost si dovolíme citovat několik vět z naší vzájemné soukromé korespondence.
Ing.Havlín nám napsal :" Nikdy jsem nebyl a nechci být politikem a nikdy jsem neměl tendenci někomu škodit nebo oplácet. S některými lidmi však již nechci mít společného. Členem ČSCH jsem přestal být poté, co mě spolu s manželkou vyloučili ze sboru posuzovatelů, aniž nám to vůbec sdělili, natož něčím zdůvodnili."
V lednu 2005 napsal : " Přeji úspěch ve Vašich záměrech. Ode mne však již nějakou větší pomoc neočekávejte. Jsem zhnusen současným děním v našem chovatelství."
Jeho znalosti a vědomosti vycházely z ověřených poznatků, podložených dlouholetým pozorováním. Jeho přínos českému i světovému holubářství je nesmírný a bohužel stále nedoceněný. Jsme rádi, že jsme se stali přáteli a možná i více než přáteli tohoto člověka i jeho manželky, paní Stanislavy, jež mu byla vždy a za každé situace velkou oporou. Nebylo nám cizí ani vzájemné soukromí a právě proto byl jeho odchod pro nás citlivý. Jeho rady byly a dodnes jsou neocenitelné. Svou pomoc nikdy neodmítl. V určité době a určití lidé nás začali ironicky nazývat " Havlínovými žáky" apod. S jistotou však můžeme říci, že jsme na tato slova doslova hrdí, protože poznatky a zkušenosti, které nám ing.Havlín soukromě předal jsou klenotem pro odborné holubářství a nevíme kolik je takových lidí, kteří je mají možnost znát. Jen díky jeho radě a genetické alchymii jsme již v devadesátých létech a velice brzy vyšlechtili holuby LAHORE, v červenopruhém rázu a vystavili je i na speciální klubové výstavě v Postoloprtech. A tam byli oceněni výlukou protože jde " nežádoucí barevný ráz."
Hovořili jsme spolu naposledy několik dnů před smutnou událostí a i přes zdravotní potíže vyzařovala z jeho hlasu odhodlanost, vůle a radost. Najednou bylo všechno pryč a zůstaly jen vzpomínky, spousty popsaných listů z jeho dopisů. Ještě dnes tleskači z jeho chovu, vylétající vzhůru k nebi, nostalgicky navozují vzpomínku na člověka, který zasvětil svůj život holubům.
Popsat všechny úspěchy i zklamání tohoto velikána holubářství, jeho životní osudy a vše, co souvisí s jeho osobností by vydalo na celou monografii. Možná se jí někdy dočkáme. A komu patří toto krátké zamyšlení ?
20. červen 2005 se stal posledním dnem na pozemské cestě pro vzácného člověka Ing.Jiřího Havlína, DrSc.
Naposledy se vydal na svou zahradu za domem podívat se na ovocný sad, na slunce, které se vyhouplo nad obzor a vůbec netušil, že naposledy slyší šumění holubích křídel nad střechou v Drásově.
Kdo jste jej znali a měli rádi, vzpomeňte! Kdo jste patřili spíše k té druhé skupině opačného smýšlení, nebo jste Jiřímu přidali na jeho už tak těžké cestě životem nějaké to trní či kamení, zamyslete se, zda to bylo nutné…..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.