STAROKAZACKÝ REJDIČ

16. srpna 2008 v 4:33 | LAJ |  Plemena holubů Východní Evropy
STAROKAZÁCKÝ REJDIČ- roler
Je velmi staré besarabské* plemeno holubů, které bylo rozšířené po celém Budžaku**. Název "starokazácký" se objevilo poměrně nedávno. Dříve byl tento holub nazýván jen místními názvy jako např. " Točivý" či "Padající" aj.
Starokazacke je město v Oděské oblasti na hranici s Moldávií. Bylo jedním z hlavních a významných měst Usť-Dunajevských kozáku, se kterými se do zdejších míst dostalo i uvedené plemeno holubů. Areálem rozšíření těchto rejdičů jsou především oblasti Přičernomoří, Rostovska, Doněcka, Záporožska, Nikolajevska, Oděska a některých přilehlých oblastí Moldavie.
U starých chovatelů holubů se můžeme setkat s několika podobami pojmenování, nejčastěji je to však starokazacký rejdič.
Patří mezi svěšenokřídlé, hladkonohé holuby s velice dobrými letovými vlastnostmi s akrobatickými prvky a vyskytuje se v různých barvách. Bývají jak hladkohlaví, tak dvouvrkočatí, vyskytují se holubi jen s předním vrkočem nebo se zadní chocholkou. Tyto holuby choval otec i děd pana V.A Poljakova. Jeho otec přivezl 4 páry v roce 1948 z Kišiněva. V roce 2005 byli dvojvrkočatí starokozáčtí na výstavě holubů v Tjumeni, kde je přivezli ze Saratského okresu Oděské oblasti. Chovatel, mimochodem rodák z této oblasti, panu Poljakovi sdělil, že jeho holubi jsou vynikající letci i velmi dobří roleři, ale prodat holuby ze svého chovu nechtěl.
Z našeho pohledu vykazuje toto plemeno znaky dvou typů, což někdy vzbuzuje dojem, že se jedná o dvě plemena.
l. podskupina se vyznačuje :
kratším trupem
mírně vyšší nohou
více kulatou hlavou
kratším a tupějším zobákem (neznatelně)
širšími péry v křídlech a ocase
kratšími křídly
2. podskupina :
delším až dlouhým trupem
nižší nohou
suchou a protaženou hlavou
tenčím a delším zobákem
řidšími a delšími péry v ocase
delším křídlem, avšak přiměřeně k trupu
často se vyskytující chocholkou
V každém případě je nutno podotknout, že holubi obou podskupin jsou výbornými letci. Hlavní rozdíl je však v tom, že holubi 2.podskupiny během letu více roztahují křídla při rolování. Mnohdy působí dojmem rychle se otáčející koule.
Hejno těchto holubů vypuštěné k letu za ranního východu slunce se rychlými pohyby křídel a spirálovým stylem letu dostává do velké výšky. Někteří jedinci provádí přemety v sériích ( 5 až 6 x ) a po mírném propadu rychlým a přímým letem dohánějí hejno. Holubi jakoby spěchají, dokud je slunce nízko nad obzorem, vylétají výše a výše jeden za druhým. Po dosažení maximální výšky začínají předvádět virtuálnost svého letového umění v plné kráse. Většina z nich se otáčí přes hlavu tak rychle, že připomínají rotující kouli. Množství přemetů je složité spočítat ( může jich být 100 i více). Jiní jedinci však udělají "jen" 10 - 20 přemetů. Další skupina při provádění rolování padá po spirále dolů. Někteří jedinci se točí tak rychle, že připomínají spíše opeřenou kouli. Jsou-li holubi 100 až 150 metrů nad zemí, přestanou "točit", srovnají se a znova vystupují do výšek. Není tomu tak však vždy. Někteří holubi se bohužel nestačí "rozbalit" a padají na zem, což většinou končí smrtí, v lepším případě zraněním.
Standard starokazáckých rejdičů - rolerů
Celkový vzhled : silný, svěšenokřídlý holub střední velikosti, harmonické stavby těla se širokým a krátkým trupem, nízkého postoje na kratších nohou s pozvednutě neseným, plochým ocasem, hladce opeřený hustým a pevně přiléhajícím opeřením.
Hlava : hladká, kulatá se sotva znatelnými hranami, vysokým, ale ne širokým čelem, s chocholkou i bez chocholky
Oči : střední velikosti, živé, výrazné, panenka tmavá ve středu oka, duhovka světle šedá s růžovým odstínem u barevných holubů, u bílých tmavá
Obočnice : tenká, jemná, tělové barvy
Zobák : středně dlouhý a silný, přednost dáváme kratšímu, tupý, světlý s narůžovělým odstínem. Většinou však je zobák zbarvený dle opeření. Horní i dolní zobák k sobě dobře přiléhají.
Ozobí : světlé, menší, srdcovitého tvaru, lehce protažené, dobře přisedlé k zobáku, nenarušuje linii zobáku, hladké
Krk : středně dlouhý a plný, mírně se zužující k hlavě s nevelkým prohnutím, plynule přecházející v hruď
Hruď : široká, plná, vyklenutá s dobře vyvinutou svalovou hmotou.
Záda : v ramenou široká, krátká, plynule se svažující k ocasu
Křídla : volně spuštěná pod ocas, kratší, pevně složená, nekřížící se a nepřesahující ocas, souběžně s tělem, nedotýkají se podložky, vždy kratší než ocas
Ocas : široký, plochý (lopatkovitý, trojúhelníkovitého tvaru) , složený z 16 až 20 širokých pér, nesený v úhlu 40 až 60 stupňů
Nohy : velmi krátké, červené, prsty a nárt neopeřené, širokého a nízkého postoje, ve vzrušeném stavu chodí jen po špičkách. Drápky tělesné barvy nebo černé ( závisí na barvě opeření).
Barva a lesk : celobarevná žlutá, černá, červená, bílá a modrá. Někdy se setkáme s plavými, žlutými kapratými, žlutými a červenými strakami. Kresba musí být rovnoměrně rozložená po celém těle. U modrých se vyskytují černé pruhy, ocas a krk je tmavšího odstínu, v ocase je tmavý příčný pruh.
Malé vady : několik bílých pírek po těle u nepřepeřených holubů, načervenalé oči, , nevýrazný odstín barevného opeření, temný zobák u černých
Hrubé vady : opeřené nohy, vysoké nohy, velký a hrubý holub, dlouhý , oválný ocas, úzká hruď, červené nebo žluté oči, červená nebo černá obočnice, dlouhý a úzký zobák, dlouhá záda, ocas nesený pod menším úhlem než 40 stupňů, péřové ozdoby na nohou.
Poznámka :
* Besarábie - je historické území ve východní Evropě, tvořící východní část země Moldávie. V současné době je rozděleno mezi Moldavsko a Ukrajinu.
** Budžak - je multietnicky historické území tvořící jižní část Besarábie (tj.jihovýchod Moldávie). Dnes je součástí Ukrajiny a spadá pod Oděskou oblast. Na jihu je ohraničena Dunajem, na východě pobřežím Černého moře, na severovýchodě Dněstrem, na severozápadě současným Moldavskem. Od Oděsy a zbytku Ukrajiny jej dělí Dněsterský liman.
Název pochází z tureckého slova bucak / budžak / ( trojúhelník, kout), což naznačovalo tvar území vymezeného pevnostmi Izmajil, Akkerman a Bender.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zuzanka vaňková zuzanka vaňková | E-mail | 19. srpna 2008 v 15:18 | Reagovat

je to moc krasne videt tak spokejene a stastne zviradka libi se mi to chvalim!!!!:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.