OŘEŠSKÝ TLESKAČ

2. září 2008 v 18:22 | LAJ |  Ohlednutí do minulosti

OŘEŠSKÝ TLESKAČ

Pan Bohumil Kratochvíl z Dolního Jiřetína vzpomíná na stránkách chovatelského časopisu z roku 1972 na jedno zřejmě již zcela zaniklé plemeno holubů a to na ořešské tleskače. Pojďme tedy jeho slovy vzpomenout na tyto holuby.
Chovali je především sedláci a chalupníci v Ořechu a okolních vesnicích. Ještě na počátku první světové války chodíval pan Kratochvíl se svým dědou k některým z těchto chovatelů. Např. chovatel Plesnivý ze Zbuzan měl na 120 tleskačů, z dalších uvádí chovatele Jiráta, Sojku, Čtrnáctého,Součka , z Neporyj Suchého, Pánka, Klána, z Třebonic Holečka, Staňka, Kubu, Škopa, ze Slivence, Paška, Vorlíčka, Lišku, ze Zadní Kopaniny Jirase, Žežulku a Kalinu. V Ořechu to byli chovatelé Kohlík, Martínek-Jeníček, Doležal, Podzemský, Landa, děda Matějka a starý řídící učitel Houda. Nejvíce tleskačů měl chovatel Jelínek na Chabech, a to nejméně 200. Jeho holubník zajímal celou půdu nad stájemi.
Ořeští tleskači byli holubi na nižší noze, v postavě poněkud robustnější český stavák, typem se přibližovali dnešnímu slovenskému voláči, poněkud méně fouklému. Vynikali temperamentem. Za letu hřmotně tleskali na každých pár metrech, přitom jakoby se ve vzduchu houpali, někdy ponechali křídla roztažená ve tvaru V. Dobře polařili.
Podle vyprávění dědy pana Kratochvíla se datuje chov ořešských tleskačů na začátek 18. století. Za první světové války toto plemeno až na pár jedinců téměř vymizelo. Za války chodil ke Kratochvílům František Havel ze Zmrzlíku, vynikající a tehdy velice známy chovatel holubů indiánů a drůbeže. Přinášel s sebou staré svázané chovatelské časopisy a tam se taky dalo dočíst o ořešských tleskačích. Nebylo to tedy žádné vymyšlené krajové jméno.
Později se na tyto holuby pozapomnělo. Až jednou se pan Kratochvíl otázal známého z Dobřichovic, který kdysi působil v Ořechu, zda neví něco o těchto holubech. Odkázal ho na obchodníka z Černošic Čížka, kterému už tehdy bylo 82 let. Přes něj se dostal pan Kratochvíl k dalšímu chovateli Drchotovi z Radonína, který tyto holuby stále choval. Používal je ke křížení se staváky. Hovořil o jejich vlastnostech a temperamentu. Pěkné prý bylo pozorovat, jak se holub dvořil holubičce. Nejprve zavrkal, pak roztáhl křídla a skokem holubičku oblétával a současně tleskal.
Tehdejší výborný chovatel a posuzovatel holubů Otto Volf z Radotína, který pocházel ze Zadní Kopaniny a do školy chodil v Ořechu, tyto holuby také choval a vyprávěl, jací to byli "cirkusáci."
V roce 1925 byl založen chovatelský spolek v Řeporyjích, jehož předsedou se stal starý chovatel a průkopník Václav Císař. Tem vyprávěl o tomto holoubkovi, o jeho užitkovosti a temperamentu. Když jel přes vesnici, kde tyto holuby chovali, nestačil se otáčet po jejich hřmotném tleskotu.
Nynější chovatelé nemají o existenci ořešských tleskačů, kteří již úplně vyhynuli, ani zdání. I z těch nejstarších se už na ně pamatuje málokdo.Proto nemůže být na škodu, když jsme si připomněli tohoto holoubka, který byl u nás kdysi chován.
Tolik tedy slova pana Kratochvíla z Dolního Jiřetína. Přičteme-li dalších 36 let k datu, kdy bylo toto povídání zveřejněno, je skoro jisté, že holuby tohoto plemene si v dnešní době asi nebude nikdo pamatovat. Přesto, jak se říká, náhoda je blbec, vzpomene-li si někdo z chovatelů na různá vyprávění svých předků a známých, kde padla zmínka o těchto holubech, či najde někdo doma ve svých chovatelských pokladech jakoukoliv psanou zmínku o ořešských tleskačích, budeme velice rádi, pokud se s námi jakoukoliv cestou spojí. Možné kontakty jsou uvedeny v závěru našeho blogu. Předem děkujeme.
Poznámka : V jedné části článku je zmínka o způsobu, jak se tito holubi předváděli, což se z větší části shoduje s letem současných kruhových tleskačů. A je taky docela možné, že i my jsme měli případné kruhové tleskače a vůbec jsme o tom nevěděli. Hlavní chybou však je, že toto zajímavé a svým způsobem jedinečné plemeno nechali zaniknout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chabro Chabro | E-mail | Web | 15. února 2012 v 15:17 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.