"AGARAN" a TURKMENSKÝ AGARAN

26. června 2009 v 17:59 | LAJ |  Postřehy z chovů
"AGARAN" a TURKMENSKÝ AGARANNejdříve je potřeba udělat si jasno v pojmech, o kterých se chceme v krátkosti zmínit a postavit tuto problematiku do srozumitelné roviny.

Předně -
TURKMENSKÝ AGARAN - je samostatné plemeno holubů ze skupiny rejdičů - tleskačů, vyšlechtěné v Turkmenistánu. Proto je nutné a potřebné vždy uvádět celý název, tedy turkmenský agaran.

Zbarvení těchto holubů je ojedinělé necíleně způsobilo, že se pozvolna přenášelo na jiná plemena, ale pouze jako název zbarvení a kresby, nikoliv pojmenování plemene. Bohužel to však způsobuje značně rozdílné pohledy na nynější situaci především mezi evropskými chovateli a kompetentní činitelé vše decentně přehlížejí.
Existuje poměrně velké množství plemen holubů, kteří jsou podobně zbarvení jako turkmenský agaran a shodují se nápadněv tělesných tvarech i exterierových znacích. Velice snadno se tak mohou zaměnit s hladkohlavými uzbeckými "tasmany" nebo jakýmikoliv liniemi kavkazských tleskačů. V některých částech Ruskajsou nazývání "agaran" holubi zbarvení "nabot". Dříve to byli většinou žlutí holubi a mnoho chovatelů je tak nazývá dodnes. V Uzbekistánu je používán pro žluté holuby název "novatty. Co se týká "tasmanů"- jsou to holubi s velmi podobnou kresbou, jen v tmavším odstínu. Pruhy a krk nejsou žluté, ale šedo-žluté, štíty křídel jako u "nabotů" , jen mírně světlejší. Zajímavostí je, že od "nabotů" se podaří ojediněle odchovat ráz, který dostal název "gurij", což v překladu z tadžického jazyka znamená "barva kulana". ( Kulan je divoký osel.) Je to zbarvení, kde křídelní pruhy i krk jsou šedo-červené a hlava spíše celá šedá. Štíty bývají světlé se šeříkovým odstínem. Všechna tato zbarvení je možné s úspěchem používat pro křížení s modrými holuby nebo "udy", "čelkary" a dokonce i černými "žuky".
Podíváme-li se na holuby, již na první pohled je zřejmý rozdíl v postoji a držení těla. Turkmenský agaran s vypjatou hrudí, na delší noze, hlava je více protažená něž např. u uzbeckých "tasmanů". Turkmenský agaran je genetický čistá linie holubů Turkmenistánu, požívající veliké úcty u všech chovatelů bývalého SSSR, původní a není možné jakékoliv křížení s jinými plemeny či zaměňování ať už úmyslně či nevědomě.
Let turkmenských agaranů je poměrně temperamentní, přesto plynulý, holub rychle vylétá do sloupu a "bije" až 7krát za sebou. Můžeme se setkat i se "zavěšením", kdy holub široce rozevře ocas, zůstává na jednom místě ve vzduchu aposunuje se sloupovým letem zhruba po metrových vzdálenostech a při každém zastavení "bije" křídly a provádí přemety přes hlavu. Můžeme vzácně vidět stejný způsob letu, jen výstup je spirálovitý.
Dobrý turkmenský agaran tleská křídly při každé příležitosti např. v holubníku, při letu ze střechy na zem, z kříže na střechu, při vzletu ze země i při vypuštění z ruky, bez rozdílu zda je 100, 500 nebo 1500 metrů nad zemí. Dostane-li se však do takto velkých výšek, musíme použít dalekohled, abychom viděli, jak předvádí své akrobatické umění. Délka letu je různá, ale v průměru trvá okolo 2,5 až 3 hodin.
Stejně temperamentní jsou i mladí holubi. Jestliže při výletu ze střechy začnou kroužit, vystupovat do výše až 200 metrů, často tleskat, dělat "lodičku" a "sedat" na ocas, vydrží-li létat více jak 10 minut, naznačuje to předpoklady pro dobré letové vlastnosti holuba. Let se začne postupně při systematickém trénování prodlužovat, zdokonalovat a holubi se pokoušejí vylétat vysoko na oblohu.
Tím, že hovoříme o turkmenském agaranu jako o plemeni, není v žádném případě pomíjená oblíbenost a kvalita uzbeckých tleskačů či jiných plemen. Právě naopak. Jde jen o jednu prostou věc, naučit se viditelně rozlišovat mezi plemenem turkmenský agaran a jinými plemeny holubů se zbarvením, které se podobá zbarvení agaranů turkmenských.
Pro rozlišení existují i další znaky, které však jsou spíše pro chovatelé, kteří mají s chovem turkmenských agaranů více zkušeností jako např. zbarvení oka, tvar hlavy, nasazení a tvar zobáku a jeho, postava, délka nohou a především rozložení zbarvení jednotlivých části těla. Navíc musí mít tito chovatelé vyvinutý cit pro rozlišení i skoro neznatelných rozdílů odstínů
barvy, především žluté. Pak by se nemohlo stát, že holubi dovezení jako turkmenští agarani jsou dobří hladkohlaví uzbečtí tleskači nebo obráceně.

Na závěr tedy ještě jednou to nejdůležitější :


TURKMENSKÝ AGARAN - tento tvar a spojení slov je název samostatného, geneticky čistého
plemene holubů Turkmenistánu

"AGARAN" - v tomto tvaru použité udává a označuje název zbarvení opeření či kresby, která jsou jen podobná zbarvení turkmenských agaranů a mohou se vyskytovat u všech ostatních plemen holubů (uzbecký tleskač,turecký tleskač takla, kavkazský tleskač, poštovní holub ajUzbecký tleskač - "agaran"Termezský tleskač - "nabot"
Uzbecký tleskač - "tasman"


Uzbecký tleskač - "guri"


Turecký tleskač takla - "agaran"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Glitcher Glitcher | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 17:22 | Reagovat

Jo jo , moje řeč

2 Patricie Patricie | E-mail | 7. října 2012 v 19:19 | Reagovat

muj pes takvého holuba ulovil stačila jsem mu ho sebrat měl jen vytrhané peří na zádech. ale nelétá a keoužek taky nemá co smím..? děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.