MIZEJÍCÍ A PŮVODNÍ PLEMANA HOLUBŮ UZBEKISTÁNU

6. června 2009 v 7:56 | LAJ |  Plemena holubů Střední Asie


MIZEJÍCÍ A PŮVODNÍ PLEMENA HOLUBŮ UZBEKISTÁNU


SAUS - velice významné a starodávné plemeno holubů, které bylo v minulosti dovezeno z Afgánistánu. Ceněno bylo chovateli v městě Buchara. Charakteristické znaky těchto holubů : délka těla nepřesahuje 24 cm, opeření modrošedé barvy, ocas bílý s jedním až dvěma krajními péry šedými, křídla dobře přitažená k trupu a leží na úzkém ocase
složeném z 12 pér, nohy opeřené hustým a plným rousem 8 cm dlouhým, hlava kulatá se strmým čelem a širokou chocholkou v zátylku, zobák krátký, silný, světlé zbarvený, hruď široká, plná, vypjatá, oči světlé s černým středem. Holubi se vyznačují výbornou pamětí, létají dlouho
v kruzích.
Stejně jako jiná uzbecká plemena i čistokrevní sausy jsou dnes velkou vzácností. V 19.století se snažili uzbečtí chovatelé prodloužit postavy těchto holubů a proto je křížili s modrými bucharskými holuby, které nazývali kuj.

KUJ - holubi bez chocholky, modrošedě zbarvení, délka rousů na nohou přesahovala 15 cm. Oči u těchto holubů byly oranžové s černým středem. Po křížení sausy x kuj bucharský modrý byli získáni hybridi kujsausy.

KUJSAUS - na místních trzích byl o ně velký zájem, nehledě na množství různých barev a kombinací opeření. Jsou to silní holubi s dobrou orientací,ale velmi těžce přivykají novému domovu.
Délka holuba je 35 cm, křídla 25 cm. Ptáci byli vyšší postavy s rousy až 15 cm dlouhými, zobák tmavý, jedincí se světlým zobákem patřili k elitním představitelům plemene, oči světlé s červeným středem, širokou a hrubší obočnicí. Typickým znakem byl vždy bílé zbarvený ocas. Tito holubi měli velké zastoupení a byli v oblibě u chovatelů především v městech Samarkand, Termez
a Buchara.

ZOCHMARDOM - holubi černé barvy s bíle zbarvenými ocasy, délka rousů na nohou nepřevyšovala 7-8 cm, obočnice šedavá, oči oranžové. Létali nevelkými kruhy bez boje-hry, vyznačovali se dobrou orientaci v prostředí.

ŠIŠTAN - hybridi získáni křížením místních krátkozobých plemen s velkými rousy s čistokrevnými "šištany" dovezenými z Iránu. Místní holubáři získali křížence dvou typů. Jeden se podobá kresbou a zbarvením mnichy s bílým opeřením, barevným ocasem a temenem hlavy. Druhý, na rozdíl od moskevských "křížových" mnichů měl bílé péra v křídlech prvního řádu. Holubi první skupiny jsou vyšší postavy s bohatým opeřením nohou, hlava je suchá se širokou zadní chocholkou a světlým zobákem dlouhým 7 mm. Oči světlé s červeným středem a úzkou a červenou obočnicí. V druhé skupině to byli holubi s kratší nohou, krátkými rousy, bez supích pér, zobák byl černý 5 až 7 mm dlouhý. Oči světlé s černým středem a úzkou obočnicí tmavé barvy. Velmi dobře létali ve velké výšce, délka letu nebyla menší než 3 hodiny.

KASAN (KOSAN) - jedno z původníchstarých plemen tureckých tleskačů, oblíbené především v oblastech Ferganské doliny. Barva opeření je světle šedá s tmavými pruhy v křídelních štítech. Hlava hladká, zlehka protažená, zobák střední velikosti, nohy opeřeny středně dlouhým rouskem. Ozobí viditelné a lehce vystouplé. Toto plemeno významně zušlechtili holubáři Uzbekistánu, holubi si zachovali všechny exteriérové znaky a především letové a akrobatické vlastnosti zůstaly a byly geneticky upevněny. Současní holubi mají velmi krásnou barvu opeření, velmi podobnou zbarvení severokavkazských tleskačů popelavých, s černým lemováním na koncích křídel a ocase. Opeření nohou je nyní delší a hustší. Problémové zůstává docílení stejnoměrného odstínu zbarvení. Stále se vyskytují jedinci s nepravidelnou barvou.
R.MasumovPoznámka : názvy plemen se nepřekládají ani neupravují do jiného významu.
Vzhledem k tomu, že jsme dostali svolení iniciátoratohoto a několika dalších projektů Alexandra Filičkina k publikování, přineseme mnoho zajímavých novinek ze světa holubů, především rejdičů z asijské oblasti. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ngobranko.blog.cz ngobranko.blog.cz | Web | 10. června 2010 v 12:22 | Reagovat

ngobranko.blog.cz

2 Pavluqka Pavluqka | 9. prosince 2010 v 10:51 | Reagovat

Héjj luuxuss... :D :)

3 Missouri Missouri | Web | 22. června 2015 v 11:07 | Reagovat

sms půjčky složenkou 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.