BESSARABSKÝ DVOUVRKOČATÝ BAREVNOŠTÍTÝ REJDIČ

23. srpna 2009 v 5:21 | LAJ |  Plemena holubů Východní Evropy
BESSARABSKÝ DVOUVRKOČATÝ BAREVNOŠTÍTÝ REJDIČBessarabský dvouvrkočatý byl dovezen do Bessarábie zhruba před 50 léty a tam byl prošlechtěn do dnešní podoby. Podívejme se v krátkosti, jak by měl tento holub vypadat :

Hlava: celkově zakulacená, vysoké a široké čelo, dvě chocholky - přední vějířovitá, pravidelně rozložená nad zobákem, nesmí být velmi přisedlá, zadní - rozprostřená od ucha k uchu, hustá, kompaktní
Zobák : světlý, drobý ,zahnutý dolů jako by připomínal vzdáleně háček
Oči : velké, výrazně, pouze světlé barvy (perlové)
Obočnice : dvojitá, velká, nažloutlé barvy
Trup : menší velikosti s delší a zúženou šíjí
Křídla : spuštěná pod úroveň ocasu, mohou se dotýkat podložky
Ocas : širší, poměrně plochý, nesený mírně pozdvižený zadním koncem nahoru, složený z 12 až 18 pér
Noha : malé, kratší, beledě růžové barvy
Zbarvení : větší část těla je zbarvená bílé, pouze štíty křídel jsou višňové, modré, šedé nebo černé barvy. Mohou se vyskytovat jedinci čistě bílí, také s barevnými ocasy, kteří se nevyřazují z chovu, pokud nemají barevné skvrnky i jinde po těle.


Hlavní přednosti tohoto plemene
jsou však letové vlastnosti, především rolování. Někteří holubí udělají 60 až 70 otáček kolem příčné osy roztažených křídel a mohou tak činit třemi způsoby.
Za poslední léta však zájem o chov těchto holubů v Bessarábii značně poklesl a plemeno začalo zanikat. Přesto ještě dnes najdeme několik chovů, především u holubářů starší generace, kteří se pyšní jedinci původní krve - opravdu čistokrevné formy. A podle jejich zkušeností není na světě krásnějšího holuba po stránce exteriéru a není lepšího akrobata mezi rejdiči. Je však potřeba všem chovatelům připomenout, že toto plemeno zatím ještě existuje, přesto se může velice brzy stát, že potichu zanikne a za pár let se o něm bude hovořit ve smyslu : " Kdysi existovalo plemeno holubů ……. ." Snad se najdou v dnešní době zájemci, kteří se budou tomuto plemeni věnovat se vším úsilím a do takové míry, že jej budou moci třeba předat nastupující generaci se všemi původními vlastnostmi. Nesmí však zapomenout taky na jednu důležitou a poměrně choulostivou věc, sehnat dneska holuby besarabské dvouvrkočaté v takové kvalitě, jakou bychom požadovali je velice složité a velice náročné i finančně.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.