KURGANTJUBINSKÝ TLESKAČ

9. ledna 2010 v 0:21 | LAJ |  Plemena tleskačů
KURGANTJUBINSKÝ TLESKAČ SOČ


V současné době v Kurgantjube chovají chovatelé mnoho různých plemen holubů. Mezi ně patří i plemeno, chované především v hlavním městě Dušanbe a to -
kurgantjubinský soč. Patří do skupiny plemen tadžických tleskačů společně s dalšími dvěma a to chodženskými tleskači a dušanbijskimi.
Kurgantjube je jedním z velkých měst Tadžikistánu a najdeme jej v horní části Vachšské doliny, asi 100 km na jih od města Dušanbe, uprostřed bohaté oázy.
Vznik tohoto města je odhadován na 17.století, jiný zdroj říká, že to bylo mnohem později.

Dnešní holubi jsou jednoduchých tělesných tvarů, s pestrým opeřením, poměrně delším zobákem a slabým opeřením nohou. Nejčastěji se setkáváme se zbarvením a kresbou činny a žuk.

Ve zbarvení žuk však bývají holubi často mírně zašedlí, ale najdeme jedince s krásně sytě černým zbarvením. Činny jsou velmi blízcí barvou rázu gulbadam. U světlých barev je zobák
světlý, u soč a žuk spíše tmavý až černý.Všichni tito holubi jsou hladkohlaví.
Vyznačují se vynikajícími letovými vlastnostmi, létají vysoko, v širokých kruzích, tři až čtyři hodiny. Kvalitní a sytematicky trénováni holubi vydrží létat ve dne 8 až 9 hodin. Hra - akrobacie je vždy silná, holubi ji však získávají postupně. Například holubička na obrázku
z chovu Alichona Latifi začala ukazovat své schopnosti (velmi dobrý spirálový let, bez silného tleskání) už ve věku 7 měsíců.
Na jaře měl Alichon to štěstí, že mohl vidět kurgantjubinského černé barvy, který sloupovým letem se sériemi 5 až 6 přemetů jeden za druhým, vystoupal do " tečky" během několika minut. Holubi z Dušanbe nebyli velmi populární, ale v poslední době se začínají v chovech objevovat stále více a více. Cena za tyto holuby se značně zvýšila proti minulosti, např. na trhu je možno koupit z holuba bedýnky za 50 dolarů. Podle Alichona je při troše štěstí možné najít holuby i lacinější a stejně kvalitní krve. Naopak nejsou výjimkou holubi s mnohonásobně vyšší cenou.

Informace o tomto zajímavému a vzácnému plemeni tleskačů poskytl náš přítel Alichon Latifi, uznávaný znalec
plemen holubů Tadžikistánu a Střední Asie.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Олег Олег | Web | 13. února 2010 v 8:53 | Reagovat

Узбекские бойные голуби.

Сайт посвящен узбекским бойным голубям. О породе, фотографии голубей, рекомендации.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.