DUŠANBE 2010

20. dubna 2010 v 1:05 | LAJ
DUŠANBE   2010

   Prostřednictvím našeho přítele a chovatele holubů z daleké Asie, z oblasti pro nás skoro exotické až tajemné, z Tádžikistánu, si můžeme krátce přiblížit významnou událost, která byla nejen přehlídkou unikátních a vzácných plemen holubů, ale i příležitostí k setkání chovatelů všech generací a v neposlední řadě připomenutím historie a tradic chovu holubů původních plemen a ukázkou kulturního bohatství národů Tádžikistánu.


   V sobotu 9.ledna 2010 se sešli hlavní funkcionáři centrálního Tádžikistánu na organizační schůzce, aby projednali a začali připravovat výstavu tádžických a jiných plemen holubů, včetně
stanovení výstavních podmínek, ocenění, diplomu, zajištění veterinárního dozoru ( mimochodem mnohem přísnějšího něž na jaký jsme zvyklí na naších výstavách !!! ) atd. tedy všeho, co je nutné  připravit. Jen pro zajímavost - vstupné bylo zcela dobrovolné.
   A tak se 23.ledna 2010 mohla uskutečnit tato výstava podle předem připraveného harmonogramu. Účastnilo se jí více než 50 chovatelů, včetně holubářů z Chodženska, kteří přivezli mimo jiné i 3 páry čistokrevných chodženských holubů, 2 páryplemene Akuši a jeden pár sogdijských bílých tleskačů. A co dodat - jeden holub vedle druhého - unikáty nesmírné genetické, ale finanční hodnoty. Vystaveno bylo celkem přes 500 kusů holubů především tadžických plemen, byli však zde i taškentští a krátkodobí. Velice kvalitní byli termezští tleskači, především v rázu Udy a Žuk. Kurgantjubincký soč - předvedeno málo holubů co do počtu, zato vysoké kvality.
  Výstava splnila svůj účel a z pohledu evropského chovatele byla zcela mimořádná, což bylo dáno už jen místem konání, samotnou atmosférou a především nabídla možnost vidět na vlastní oči taková plemena holubů, která jsou pro nás zcela neznámá a nikde jinde je neuvidíme. Srdečná atmosféra doprovázela celou výstavu včetně přípravy a tamní chovatelé patří mezi nefalšované, upřímné a opravdové přátele.
Ilchom-aka - hlavní organizátor výstavy

   Na závěr tohoto krátkého ohlédnutí nesmíme zapomenout poděkovat našemu dobrému příteli, jimž je Alichon Latifi z města Dušanbe za poskytnutí informací, zajímavých poznatků a fotografií.


Poznámka : je nutno připomenout, že větší část všech plemen holubů Tádžikistánu jsou holubi chování především pro let a hlavní důraz je kladen na letové vlastnosti, včetně akrobacie. Proto zde najdeme především představitele holubů tleskačů. První tadžické tleskače jsme dovezli do ČR, máme je  v našem chovu a do jaké míry splní očekávání se necháme překvapit.


    Sogdijský bílý
    Izzat se svým čevkarem, který nese původní taškentskou krev.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.