SUELTA VE ŠPANĚLSKU

11. února 2011 v 23:57 | LAJ |  Aktuality
SUELTA VE ŠPANĚLSKU

Tito holubi pocházejí ze Španělska, nazývají se Palomas Deportiva (holubi pro sportovní účely) nebo Pica (Pika) a účastní se pouze soutěží holubů známých pod názvem Suelta. Dodnes se chovají v některých španělsky hovořících zemích, v Nizozemí, také v USA a dalších. Na toto plemeno není vypracovaný standard, je určeno pouze pro let, ačkoli bylo představeno na několika výstavách. Je to středně velký holub plný vášně.

"Suelta" je soutěž, ve které speciálně vybrané holubice létají s delšími bílými péry přivázanými ke konci ocasu. Asi sto holubích samců, nebo i více, všichni pestře malovaní, tuto holubici všude pronásledují a snaží se tímto získat body (v doslovném i přeneseném slova smyslu). Vítěz obdrží velký finanční obnos jako odměnu, v některých zemích často dosahuje až 10.000 eur. Všichni samci jsou na soutěž pomalovániv přesně vymezených barvách, každá specifická kresba a rozložení barev určuje majitele holuba. Všechny
barvy a barevné rozložení jsou registrovány a zaevidovány, což je jednou z podmínek pro účast v soutěži a současně vytištěny na přihlašovacích kartách, takže každý divák přesně pozná, kdo je vlastníkem samce. Cíl soutěže spočívá v tom, že vítězný holub se musí dostat velmi těsně k holubici a dokázat ji, jaký je"Casanova", což jej dělá velkým milovníkem a vydělá tak svému majiteli spoustu peněz.

Ihned po vypuštění hejna rozhodčí vybavení rádiovou vysílačkou sledují holuby a předávají hlášení na hlavní stanoviště "Suelty"o každém holubovi, který se přiblíží k holubici podle pravidel
a jsou mu přidělovány body. Holub s nejvyšším počtem získaných bodů se stane vítězem. Některé soutěže mohou trvat i několik dnů.

Holubi pronásledují holubici všude tam, kde směruje její let a každý dostane body od soudce podle toho, jak blízko byl schopen přiblížit se k holubici, jak se snažil atd. Bodovací systém je poměrně komplikovaný. Samec musí být velmi čilý, inteligentní, temperamentní, odvážný a ve výborném fyzickém i zdravotním stavu. Na konci soutěže si každý majitel vyzvedne své holuby.Holubice sedící na stromě, se snaží setřást některé ze samců. (Foto: Abel Diyaz) S označením "HEN"  je holubice, na snímku je vidět i prodloužení bílá péra v ocase, která je pronásledována samci.
Každý holub dostane tuto a ještě jednu evidenční kartičku, kde se zakreslí přesné rozložení barev.


Poznámka : ukázku z této soutěže můžete vidět v rubrice "Video".


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.