VZORNÍK

22. července 2011 v 21:29 | LAJ |  Aktuality
Při listování ve starších číslech chovatelských časopisů nás zaujal článek Jaroslava Čermáka " Holubi očima posuzovatele."
Jeho obsah je natolik nadčasový, že právě i v dnešní době se stává plně aktuálním a měl by si jej každý přečíst - chovatel, posuzovatel i svazový funkcionář, včetně těch, jež zastávají funkce nejvyšší. Především pak lidé, kteří mají co říci ke tvorbě a obsahu standardů holubích plemen. Nejlépe několikrát, v klidu a potom se zamyslet nad jeho obsahem a rozebrat jeho jednotlivé části z různých pohledů. Je to už několik desítek let, co jej pan Čermák napsal. Posuďte sami.
-------------------------------------------------------------------------

Holubi očima posuzovatele.

Výstavy s jejich živými exponáty byly a budou stále předmětem živých diskusí.Vždyť pro chovatele jsou výstavy velkým svátkem, přehlídkou, na nichž bude zhodnoceno jejich celoroční úsilí a chovatelský um. Jak je toto úsilí oceněno, záleží velmi na svědomitém posouzení vystavených holubů, podávajícím skutečný, nezkreslený obraz o kvalitě zvířat.
Práce posuzovatele je velmi zodpovědná. Musí být vždy dokonale připraven ke svěřenému úkonu a nekompromisně zachovávat objektivitu. Posuzovatel musí stále sledovat, jakým směrem jde vývoj toho kterého plemena, aby jeho posuzovatelský výkon byl na výši. Své znalosti si musí stále doplňovat, dělat závěry na základě svých pozorování na výstavách, sledovat odbornou literaturu.
Při posuzování musí přihlížet vždy nejen k obtížnosti vyšlechtění jednotlivých znaků, ale i k rozšíření plemena. Plemena málo chována je nutno podporovat, a posuzovat proto poměrně mírně s ohledem na jejich malé rozšíření a současnou výši prošlechtěnosti. Nebylo by jistě ve prospěch věci, abychom plemena, která se málo vyskytují, pro nasazení přísného měřítka bezohledně vyřazovali a tím mařili zájem chovatelů o jejich chov. S podobnými případy se můžeme setkat i u plemen značně rozšířených, kde určité barevné a kresebné variety jsou téměř popelkami. I zde je nutné přizpůsobit posuzovatelský výkon současnému stavu a výši prošlechtěnosti.
U těch plemen, pro něž jsou ustanoveny chovatelské kluby, se musí touto otázkou zabývat též poradci chovů a ve spolupráci s posuzovatelským sborem zaujmout stanoviska, se kterými je nutno seznámit všechny aktivní posuzovatele. Svou činnosti mohou ve značné míře přispět k většímu rozšíření málo chovaných variet. Mnohé krásné variety plemen holubů přestaly existovat a po mnoha létech byly znovu pracně regenerovány.
Je nutno pamatovat na potíže, zejména rázu typologického, které se nutné objevují, když se pokoušíme zachránit málo se vyskytující variety. Uplynu obvykle značná doba, než se tento nedostatek odstraní. I k tomuto jevu je nutno při posuzování přihlížet. Pokud se mezi chovateli objeví nadšenci, kteří se pokouší vyšlechtit zcela nové variety, je pochopitelné, že je budeme v jejich úsilí podporovat.
Chovatelství u nás navazuje na naše staré dobré tradice, není ale již izolovanou činností, Dnešní moderní doba ukázala nové možnosti jeho dalšího rozvoje, zejména na mezinárodním poli. Rozvinula se úzká spolupráce mezi spřátelenými chovatelskými svazy socialistických států, jejich zástupci se pravidelně scházejí a zpracovávají společně vzorníky jednotlivých plemen.
Praxe je taková, že příslušný vzorník je vypracován v zemi původu plemena a na schůzce zástupců svazu je pak schvalován, aby sloužil jako podklad pro jednotné posuzování. Účelem tohoto opatření je sjednotit šlechtitelskou práci. Nezapomíná se přitom ani na vývoj plemen. Jestliže bylo docíleno určitého pokroku ve šlechtění, je možno podávat návrhy, aby se znění vzorníku určitého plemena zdokonalilo. Pokud některá plemena , jejichž standardy se projednávají, vykazují nižší kvalitu, je možno ve vyjimečných případech upravovat vzorníky směrem k mírnějšímu hodnocení některých znaků.
Holubi se vyznačují jedinečnými vlastnostmi, a to vysokou tvárností a širokou plasticitou. Možnosti pro stálen rozšiřování kresebných variet, a dokonce vyšlechtění nových plemen, jsou proto prakticky nevyčerpatelné.

Jaroslav ČERMÁK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.