IŠIMSKÝ BAREVNÝ POSTAVOVÝ REJDIČ

26. srpna 2014 v 21:06 | LAJ |  Plemena postavových rejdičů Ruska
IŠIMSKÝ BAREVNÝ POSTAVOVÝ REJDIČIŠIMSKÝ BAREVNÝ POSTAVOVÝ REJDIČ

Název tomuto plemeni holubů dali pradědové současných ruských chovatelů pro své výrazné zbarvení a kresbu. Podle slov starých ruských chovatelů byli tito holubi přivezení do města Išim kupci, ještě před revolucí, z Tomské gubernie. Dnes jsou išimští holubi chováni nejvíce v městě Išim a jeho okolí. Za hranicemi Ruska se s nimi setkáváme velice sporadicky.
Pro svou unikátnost a vzácnost současně je toto plemeno zapsáno v "Červené knize ohrožených a mizejících plemen holubů" Federace chovatelů holubů Ruska.
Např. v roce 2010 byli tito holubi vystavení v jednom z oblastních center Tjumenu a to ve velice dobré kvalitě. Před dvaceti léty se proslavili svými vynikajícími letovými vlastnostmi. Létali velice vysoko po dobu 3 až 5 hodin. Dokonce byli vypouštěni ze vzdálenosti 50 až 100 km od domovského holubníku a spolehlivě se vraceli. Bylo mezi nimi mnoho jedinců, kteří dobře a dlouho předváděli ve vzduchu přemety a rolování až těsně nad zem a znova vystupovali do výšek a vše mnohokrát opakovali.
Pro zájem o svou krásu a svou vzácnost však zaplatili postupnou ztrátou letových vlastnosti. Dnes jsou chováni už jen starými chovateli, jelikož ti mladí se věnují spíše novým, módním plemenům.
Jsou to jedineční holubi, skoro až unikátní. Standard byl zpracován chovateli města Išim v Tjumenské oblasti 1.března 1987.
A jak by měli vypadat ?

Celkový vzhled : svěšenokřídlý holub, s výše neseným ocasem, na nižších, opeřených nohou, s prohnutou, vzad pulsující šíjí
Velikost : do 23 cm, čím menší tím lépe
Hlava : suchá, malá, zakulacená, se strmým a vysokým čelem, , pokud se vyskytuje chocholka, musí být široká, hustá, od ucha k uchu
Zobák : tupý, krátký, silný, tělesné barvy, ne delší než 8 mm
Oči : výrazné, světlé, stříbřitě narůžovělé barvy
Obočnice : světlá, jemná, široká do 1 mm
Krk : slabší, přiměřeně dlouhý a silný k trupu, s potřesem
Hruď: široká, zakulacená, vypjatá
Nohy : krátké, opeřené, rousek minimálně 5 cm dlouhý
Ocas : krátký, plochý, méně široký, složený z 16 až 18 pér, nesený v úhlu ne menším než 30 stupňů v poměru k horizontální podložce, 13 cm dlouhý
Záda : střední, viditelná mezera mezi zadní části krku a ocasem je 2 cm. Čím kratší záda, tím lépe.
Křídla : krátká, nesená níže ocasu, volněji, nedotýkají se podložky, nekříží se, ne příliš přitažená k trupu
Opeření : volnější, lesklé, ne příliš "utažené k tělu."
Barva a kresba : základní barva je sytě červená nebo žlutá, bíle zbarveny jsou jen štíty křídel, přičemž požadovanou kresbu dosahují holubi až po třetím přepeření. Ruční letky jsou taky bílé. Mohou se vyskytovat i jedinci pestrokřídlí. Podle Igora Chomkalova z Německa byli viděni podobní holubi v černé základní barvě ve Francii. Velmi vysoce jsou cenění holubi s čistě bílými štíty křídel a výraznou a sytou základní barvou. Velkou předností u tohoto plemen je bílé lemování kolem očí a podbradek na spodní části zobáku.
Malé vady : opeření nohou menší než 5 cm, čelo málo zakulaceno, strakaté nebo z větší části bílé rousy, viditelná záda, mezera mezi šíji a ocasem větší než 3 cm, ojedinělá bílá pírka na krku u starších holubů, slabý potřes
Velké vady : ploché čelo,velká hlava, různookost, červená obočnice, bílá péra v ocase, ocas nesený v linii se zády, bílá péra v křídlech, plně bílá křídla, opeření nohou menší než 4 cm, oválný a dlouhý ocas, dlouhý, slabý nebo tmavý zobák, velmi velký holub,zcela bez potřesu šíje.

Popis zpracovali : N.N.Kamyšenko, F.F.Exner, A.V.Sivkov, S.A.Čeridničenko, A.V.Vasiljev, P.P.Babicij, V.S Maslakov, N.I.Geracimov, J.V.Maksimov.

Sergej Fedorovič Micukov
člen prezidia Federace chovatelů holubů Ruska


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.