JEJSKÝ DVOUVRKOČATÝ POSTAVOVÝ REJDIČ

17. srpna 2014 v 8:56 | LAJ |  Plemena postavových rejdičů Ruska

JEJSKÝ DVOUVRKOČATÝ POSTAVOVÝ REJDIČ


JEJSKÝ DVOUVRKOČATÝ POSTAVOVÝ REJDIČ
Podle standardu, zpracovaného Krasnodarským klubem chovatelů holubů bylo toto plemeno vyšlechtěno a ustáleno v městě Jejsk začátkem 20.století. Za předky jsou považováni rostovští barevní postavoví holubi, u kterých se v odchovu pravidelně objevovali holubi s přední i zadní chocholkou. Jako byli tito holubi různě zbarveni v začátcích šlechtění, takoví mohou být i dnešní jejští postavoví rejdiči. Tím se taky liší od rostovských, kteří jsou chování nejvíce v černé, červené a žluté barvě, jejské máme i bílé, mramorované, pestré aj.
Nad zobákem je přední vrkoč, zadní chocholka na zátylku se rozprostírá od ucha k uchu. Jsou to holubi pevné stavby těla, temperamentní, velice plodní, sami vykrmí a odchovají mláďata, nenároční na podmínky chovu. V dříve i velice dobře létali, bohužel v posledním období se s nimi setkáváme spíše jako s holuby voliérového chovu. Při pravidelném trénování je však možné holuby vrátit i ke kvalitnímu letu.
Plemenné znaky :
Celkový vzhled: elegantní holub střední velikosti s potřesem krku, harmonických tělesných tvarů, s opeřenými nohami, dvěmi chocholkami, s křídly spuštěnými pod ocas, krásně prohnutou šíjí a nadzvednutým plochým ocasem.
Hlava : střední velikosti, zlehka protažená, s vyšším kulatým čelem a mírně plochým temenem, přední vrkoč musí zakrývatčást čela a ozobí, zadní chocholka je lasturovitého tvaru, od ucha k uchu, na krku přecházející do hřívy.
Oči : živé, výrazné, u černých, červených a žlutých světlé (perlové), u bílých tmavé,
u mramorových a pestrých - pokud převládá bílé zbarvení hlavy, jsou oči tmavé, je-li hlava více barevná, jsou světlé.
Obočnice :světlá, něžná, široká 1 až 2 mm
Zobák : světlý, rovný, plný, tupý, střední délky 14 až 16 mm, měřeno od koutku zobáku po špičku. U holubů černé barvy může být tmavý.
Ozobí : světlé, hladké, jemné, lehce pudrované.
Krk : středně dlouhý, prohnutý s potřesem.
Hruď : široká, výše nesená, vypjatá
Záda : v ramenou široká, velice krátká
Trup : krátký
Křídla : středně dlouhá, pod úrovni ocasu, ne příliš přitažená k trupu, nekříží se a jsou nesena souběžně s trupem
Ocas : široký, nesený v úhlu 45 až 60 stupňů, složený z 12 až 16 pér, široký, lopatkovitý.
Nohy : krátké, dobře opeřené, délka pér na nohou od 6 do 8 cm, konce prstů červené, drápky bílé.
Pernaté ozdoby : přední vrkoč je tvaru rozetky, zadní chocholka plná, vysoká, lasturovitá, přecházející na zadní straně krku v hřívu, dobře opeřené nohy středně dlouhým rousem
Opeření : lehce a volně přiléhající k tělu, svitné, pružné
Barva : žlutá, červená, bílá, černá, opeření musí být sytě zbarvené a lesklé. U všech barevných na hrudi a krku s leskem příslušným k dané barvě - u černých,červených,žlutých,mramorovaných a pestrých : modrý, zelený a malinový, u bílých lesk chybí,
Kresba : mramorovaná, pestrá, tygrovitá, žlutoprsá, červenoprsá, pestrohlavá, pestroštítá aj.
Let : v dřívějších dobách tito holubi velice dobře a dlouho létali, v současné době se stali vysloveně exteriérovými holuby
Malé vady : okraje předního vrkoče nedosahují ozobí, obočnice hrubá, tmavá, malé nedostatky ve tvaru chocholek, zobák delší než střední, potemnělý zobák, slabý výraz postavy, záběly či zašedlost u barevných holubů
Velké vady : různookost, žluté oči, černý zobák, dlouhá záda, spuštěný a úzký ocas, úzké chocholky, slabé opeření nohou, chybějící potřes, černé drápky, u barevných výskyt jiné barvy na jakékoliv části těla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jaber jaber | E-mail | 16. září 2014 v 11:43 | Reagovat

very nice

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.