SIBIŘSKÝ BÍLÝ POSTAVOVÝ REJDIČ

31. srpna 2014 v 19:28 | laj |  Plemena postavových rejdičů Ruska
SIBIŘSKÝ BÍLÝ POSTAVOVÝ REJDIČ

SIBIŘSKÝM BÍLÝM POSTAVOVÝM REJDIČŮM JE VÍCE NEŽ STO LET

Z vyprávění starého chovatele holubů z Novosibirska Leonidiče Anatolie Bortnikova víme, že v 30-tých létech byli do města Tomsk posláni političtí vyhoštěnci z Litvy, kteří s sebou přivezli barevné postavové holuby. Jakého však byli holubi plemene už dnes není možné zjistit. Křížili tyto barevné holuby s místními bílými svěšenokřídlými a získali bílé holuby s kolmo neseným ocasem.
Následně byli tito holubi opět společně s vyhoštěnci převezeni do města Kains, nynější Kujbyšev. Tady v Kujbyševu a Barabinsku pro zkvalitnění plemene vykonali velký kus práce holubáři Kupcov, Senyšin aj. Pro zlepšení kvality tvaru hlavy a ještě krátší zobák používali krev limských holubů a podle svědectví chovatele holubů z Novosibirska Jurie Zajceva i sibiřských bílých. Holubář Kupcov je v té době honil k letu, držel je ve velké a prostorné holubárně a na léto umístil všechny své holuby do podkroví,.Proto byli u něj holubi vždy živí, veselí, přelétávali z místa na místo, vrkali vždy celé léto. Jestli že se něčeho polekali, rozletěli se na všechny strany, ale vždy se postupně vraceli do svého holubníku.
Genadij Kupcov dával přednost holubům s krátkým zobákem, se silným potřesem, s ocasem širokým "na dvě ruce" a širokou hrudí.
Postupně se holubi přestěhovali do Novosibirska a okolních měst.
Alexandr Petrov vzpomíná, že v Novosibirsku byl svého času v 7O- tých létech holubář Jurij Zakirov, zvaný "Zakirka", který pracoval na trhu jako řezník a vždy se snažil zakoupit a přivézt do Novosibirska dobré holuby. Jednou za pár holubů dal vůz i s koněm. Sám Alexandr koupil u Kupcova bílého holuba za 600 rublů. (V té době stál motocykl Ural s loďkou 800 rublů.)
V 70-tých létech k bílým přivezeným z Barabinska a Kujbyševa chovatele Novosibirska přidali krev alma-atinských černých strakatých holubů. Jurij Zajcev nejedenou zajížděl do Alma-aty a přivezl "strakaté" pro zlepšení šířky ocasu, postavy, hlavy. I v dnešní době se ještě ukazují tmavá pírka na zádech a kostřeci, což jsou pozůstatky po alma-atinských strakách. V té době se na zlepšení exterieru plemene podíleli i bratři Alexej a Vasilij Makaganové z Kupina.
Sibiřským bílým "přidávali" krev omských chocholatých z holubníku Prutských, pro zlepšení tvaru hlavy byli použití kříženci omských bílých s novosibirskými černoocasými, a současně byli využití pro zlepšení černoocasých s krásnou hlavou. Použili je i zpětně pro zkvalitnění sibiřských bílých. V následující době díky chovatelům z Novosibirska - Zajceva, Kuzněcova, Bulgakova, Kočeněva, Petrova, Tarasova, Fonareva aj. se podařilo sformovat toto plemeno.
Sibiřští bílí hladkohlaví jsou postavoví holubi s překrásnými tvary těla, na nízkých, hustě opeřených nohou, se širokým krátkým trupem, prakticky bez zad, s vysoko neseným ocasem.

Hlava - je menší, bez chocholky
Obočnice - světlá, střední velikosti, přiměřeně široká
Zobák - světlý, rovný, tupý u kořene, délka zobáku nepřevyšuje jeho šířku, silný
Ozobí - středně velké, světlé, správně rozvinuté
Krk - středně dlouhý, u kořene plný, krásně prohnutý, ve vzrušeném stavu se silně třese
Hruď - široká, vypjatá, ne příliš pozvednutá
Záda - velmi krátká, zužující se k ocasu, působí dojmem, že záda chybí, nejsou
Křídla - spuštěna pod ocas, semknutá, ne příliš pevně přitažená k trupu, středně dlouhá, nikdy se nekříží
Ocas - široký jako hruď (16 až 2O per), plochý, vysoko nesený, musí působit dojmem, jakoby vyrůstal z dolní části šíje, pod úhlem 80-90 stupňů k linii podložky, prakticky vertikálně a dotýká se šíje.
Nohy - krátké, silně opeřené, délka rousů ne menší než 5-6 cm
Drápky - bílé
Opeření - dobře přiléhající k tělu, nadýchané
Barva - čistě bílá
Malé vady - úzké čelo, nesouměrná postava, ocas není vertikálně nesený, vysoké nohy, slabé opeření nohou, mezery v rousech
Velké vady - dlouhá postava, různookost, velmi silné prohnutí krku, neopeřené nohy, postavení ocasu pod úhlem menším než 6O stupňů k linii podložky, úzká hruď

Sibiřští postavoví holubi v současné době získávají na popularitě. Dnes je najdeme v holubnících v Moskvě, Voroněži, Čeljabinsku, Saratově aj., rovněž se rozšiřují i za hranice Ruska. V minulém roce byli vyvezení do Německa a všeobecně získávají na popularitě.

S.F. Micukov, Čeljabinsk, 2010
Člen prezídia federace chovatelů holubů Ruska

Poznámka : popis sibiřských postavových zde uvedený není standard.
Na foto jsou holubi Хандамова Самвэла, člena Federace prezidia chovatelů holubů Ruska

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.