STAROMINSKÝ HŘIVNATÝ POSTAVOVÝ REJDIČ

17. srpna 2014 v 7:43 |  Plemena postavových rejdičů Ruska
"STAROMINSKÝ HŘIVNATÝ POSTAVOVÝ REJDIČ"


RUSKO
FEDERÁLNÍ STANDARD č. 40-5-5-06
"STAROMINSKÝ HŘIVNATÝ POSTAVOVÝ REJDIČ"
Klasifikace a název plemene :
Evropská klasifikace : skupina č.9 "TUMBLERS" - rejdiči ( holubi dělající přemety)
RASA - POSTAVOVÍ REJDIČI ( angl. STATELY TUMBLERS).
PODRASA - POSTAVOVÍ REJDIČI
Standardní název plemene : STAROMINSKÝ HŘIVNATÝ POSTAVOVÝ REJDIČ ( angl. STAROMINSK CREST STATELY TUMBLER)
Původ plemene.
Plemeno bylo vyšlechtěno ve Starominské oblasti v Krasnodarském kraji koncem 19. a začátkem 20.století pravděpodobně za použití holubů neznámých plemen přivezených kozáky.
Četnost populace.
Jde o plemeno velice málo rozšířené. Je zaneseno v "Červené knize" Asociace chovatelů postavových holubů. Po sčítání holubů tohoto plemen, které bylo provedeno v roce 2006 konečný součet nepřesáhl počet 200 jedinců. Černokrkých a modrokrých rázů bylo dokonce zjištěno pouze několik exemplářů.
Fenotyp ( popis).
Celkový vzhled : něžný holub s horizontálním postojem, zkráceným trupem, zvednutým ocasem, na nízkých, hustě opeřených nohou a plynule vzad prohnutou šíjí s potřesem. Při chůzi se holubí kolébají.
Velikost holuba : střední 28 až 32 cm. Čím menší tím lépe.
Hlava : větší, hranatá, se zakulaceným čelním a zátylním výstupkem, s plochým temenem a širokým čelem. Čelní výstupek je mírně vyšší než zátylní. Vítaný je hladký tvar zátylního výstupku nebo jeho absence. Na hlavě je vysoká a široká chocholka od ucha k uchu, přecházející na plochém temeni v pernaté proužky směřující k zobáku "hřebeny". Na šíjí plynule přechází v hřívu.
Oči : tmavé, středně velké, ne menší než 7 mm
Obočnice : světlá, úzká, široká do 1 mm
Zobák : světlý, tupý, široce nasazený, ne delší než 8 mm, pevně sevřený. Směřuje dolů, ale není shodný s kolmicí k čelu, Mezi linii čela a kořené zobáku je tupý, 120 až 140 stupňů.
Ozobí : malé, světlé, pevně přisedlé k zobáku
Krk : krátký, široce nasazený zužující se k hlavě, s prohnutím vzad a s potřesem
Hruď : široká, zaoblená, vypjatá a nesená mírně výše
Záda : krátká, v ramenou široká, ve viditelné částí ( od zadní stany šíje po hranu kostřece) nesmí být mezera větší než 3 mm
Trup : krátký
Křídla : přiměřeně dlouhá, spíše krátká, nepříliš pevně přiléhající k tělu, , nesená pod ocasem, ale nedotýkající se podložky. Rovnoběžná s trupem.
Ocas : krátký, nesený v úhlu 40 až 60 stupňů, plochý, mírně oválný, lopatkovitě se rozšiřující, složený z 16 až 18 pér
Nohy : nízké, hustě opeřené, rousy ne menší než 6 cm, široce rozprostřeny
Opeření : ne příliš pevně přiléhající k tělu, volnější, svitné, Na spodní straně křídla mírně zvlněné.
Barva a kresba : bílá, krk a pruh na kostřeci je žluté, červené, černé nebo modré barvy. Na temeni může být malá skvrnka odpovídající základní barvy.
Doplňující prvky : dělené peří na prsou, barevná skvrnka na hrudi ne však větší než 1 cm nebo skupinka barevných , ale ne více než 3. Symetrické barevné skvrny u zobáku - vousy.
Malé vady : opeření nohou menší než 6 cm, ale delší než 4 cm, jednotlivé barevné skvrnky u očí nebo po těle, větší rozsah barevné kresby na krku a kostřeci, viditelná záda více jak 3 mm ale méně jak 10 mm
Hrubé vady : různookost, jiné než tmavé oči, červená obočnice, barevná péra v ocase, ocas nesený v jiném úhlu než udává předpis, opeření nohou menší než 4 cm, široce rozložený ocas (paví), silně zakulacený, dlouhý a tenký zobák, viditelná záda více jak 10 mm.
Genotyp : heterozygotní plemeno. Systematický se v odchovu objevují jedinci bílí a strakatí.
Zbarvení : žlutí, červení, černí a modří
Standard byl zpracován z podkladů zkušených a dlouholetých chovatelů ze Starominské oblasti, kteří tyto holuby chovají a mají s nimi praktické zkušenosti.
Jsoou to : A.P.Čepurnoj, N.D. Petrenko, I.P.Safonov, V.V. Kondratenko, P.D.Senik, N.P.Strjuk, G.I.Zacarinnyj, V.A.Zacarinnyj, N.S.Zacarinnyj, N.J.Ivanickij, A.N.Slynko, A.A.Volik, I.G Ivaščenko, A.J.Pydyk, P.N Dmitijenko, A.V Avgustovič, A.P.Sotnik, A.A.Korogod s pomocí specialisty A.M.Filičkina ( fenotyp).
Standard byl schválen specialistou biologem A.E. Akátovym (fenotyp a genetika)
Předseda sboru posuzovatelů Ruska : A.M.Filičkin

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.