OMSKÝ BÍLÝ POSTAVOVÝ REJDIČ

2. října 2014 v 20:44 | LAJ |  Plemena postavových rejdičů Ruska

Omský postavový holub z chovu Vitalije Tyrcina


OMSKÝ BÍLÝ POSTAVOVÝ REJDIČ

Plemeno těchto holubů vzniklo ve 30-40 létech minulého století a následně se na jeho šlechtění podíleli chovatelé v města Omsk, a jeho okolí. Na vytvoření a zdokonalení omských postavových bílých rejdičů se nejvíce podíleli chovatelé : M.T Simonov, P.P.Zernov, N.F.Matvejev, V.P.Kotov, L.A.Prutský, V.E Sidorov, G.P.Čerenda, G.F.Kralko, I.F.Zevakin, N.N.Michajlov, Ž.S.Žepcukov, A.N.Moljak, V.M.Sidorenko, E.V.Ivanov, A.A.Pavkin, O.C.Suprov, V.N.Grekov, A.M.Andrejkin za využití plemen sibiřský bílý postavový rejdič, sibiřský postavový rejdič "metljak" (1.) , rostovský postavový barevný rejdič aj..
Početnost plemene je na vzestupu, nejčastěji se s nimi setkáváme v městě Omsk, Novosibirsk a celé Omské oblasti, současně však i na celém území Ruska. Velice populární se stává za hranicemi Ruska.


Celkový vzhled : holub kompaktní stavby těla s délkou ocasu úměrnou tělu, s horizontálním nízkým postojem, proporcionální stavby těla, s ocasem neseným v úhlu od 60 do 90 stupňů.
Velikost : holub střední velikosti až mírně větší, harmonické stavby těla, čím je velikost menší, tím lépe
Hlava : krátká s vysokým a strmým čelem. Čelní část je mírně vyšší než tylní. Předností je vyšší a širší čelo. Hlava je zakulacená, někdy se mírně projevuje náznak hranatosti. Chocholka je vysoká, široká, od ucha k uchu rozložená, vystupující nad zátylek, musí působit dojmem, jakoby lemovala hlavu. Zvýrazňuje konturu hlavy a přechází do viditelné hřívy.
Oči : tmavé, vikvové, minimálně 7 mm velké
Obočnice : světlá, 1 mm a více široká, čím širší, tím lépe
Zobák : světlý, maximálně 9 mm dlouhý, lehce zahnutý a mírně skloněný dolů, tupý, čím je zobák kratší, tím lépe. Úhel mezi linii čela a linii kořenu zobáku je tupý, 120 až 140 stupňů
Ozobí : viditelné, s bílým popraškem, bílé
Krk : středně dlouhý, zužující se k hlavě, s harmonickým prohnutím vzad a s potřesem
Hruď : široká, mírně pozvednutá a vypjatá
Záda : krátká s úzkým kořenem ocasu, mezera mezi krkem a ocasem do 5 mm. Předností je bez mezery.
Trup : krátký, souměrný
Křídla: středně dlouhá, nesená pod úrovní ocasu, konce se nedotýkají podložky, nekříží se, nesená rovnoběžně s trupem
Ocas : plochý, rozšiřujícím od okraje kořene ocasu, čím širší, tím lepe, převyšující hlavu, jednořadý, připouští se i dvouřadý, ale plochý, nesený v klidném stavu v úhlu od 60 do 90 stupňů, péra jsou široká, ne delší než 14 cm.
Nohy : opeřené, krátké, mezera mezi podložkou a břichem do 2 cm, předností je mezera ještě menší, postoj široký, opeření nohou tvoří rousy rovnoměrně rozprostřené do tvaru kruhu, minimálně 8 cm dlouhé, prsty červené, drápky světlé
Opeření : lesklé, husté, pružné
Barva : bílá, stejného odstínu
Malé vady : opeření nohou menší než 5 cm, mezera mezi podložkou a břichem větší než 2 cm, ale ne více než 3 cm, nízko položená chocholka, úhel nesení ocasu menší než 60 stupňů
Velké vady : dlouhá, klínovitá hlava, úzká a nízká chocholka, dlouhý a slabý zobák delší než 9 mm, krk silný, bez prohnutí, ocas úzký, dlouhý, oválný, s chybějícími krajními pery, ocas nesený v úhlu menším něž 50 stupňů, křížící se křídla, mezera mezi podložkou a břichem větší než 4 cm, jiná barva oči než tmavá, červená nebo žlutá obočnice, nohy blízko sebe, úzký postoj, viditelná záda, malá, nerovnoměrná chocholka, náznaky rozdvojení pér v ocase, výskyt barevných pér po těle
Genotyp : homozygotní
Poznámka : široká a dobře rozvinutá hruď s podélným náznakem dělení opeření je předností, stejně jako výskyt obočí ( krátká pírka nad horní hranou obočnice), nízký postoj na velmi krátkých a široce rozkročených nohou musí působit dojmem, že holub nekráčí, ale pluje. Při posuzování v ruce se zobák dotýká hrudi.
Doplňující údaje : popis zpracovali specialisté Omského oblastního svazu chovatelů holubů , schválil biolog specialista V.B.Šiškovský, pod vedením předsedy svazu Asociace chovatelů postavových rejdičů A.M. Filičkina.
(1.) plemeno holubů s ocasem podobným svým tvarem metličce na smetí. ( A.Kuzněcov )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.